Zamknij

Resort finansów zbiera pochwały za Twój e-PIT

07.11.2019 17:48
Co to jest twój e-PIT?
fot. Shutterstock/PhuShutter (ilustracyjne)

Twój e-PIT to usługa, która od roku pomaga rozliczyć się ze skarbówką. Starania Ministerstwa Finansów nagrodzono na arenie międzynarodowej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

W lutym 2019 roku resort finansów wystartował z usługą Twój e-PIT. To nowy sposób rozliczeń z fiskusem, którzy ogranicza „papierkową robotę” do zatwierdzenia danych wygenerowanych przez urząd.

Usługa Twój e-PIT otrzymała certyfikat EPSA 2019 Best Practice w kategorii administracji publicznych poziomu centralnego – chwali się resort. Usługa Twój e-PIT znalazła się w grupie 40 najwyżej ocenionych projektów z 14 krajów, które otrzymały certyfikaty.

Wprowadzenie usługi znacznie uprościło roczne rozliczenie największej grupy podatników - około 21 milionów. Twój e-PIT zmniejsza ryzyko popełnienia błędu podczas wypełniania deklaracji, a co za tym idzie, konieczność złożenia korekty. Dzięki niemu podatnicy mogą również zapłacić podatek online, a także otrzymać szybszy zwrot nadpłaty

- mówił rzecznik prasowy ministra finansów, inwestycji i rozwoju Paweł Jurek.

Co to jest Twój e-PIT?

Do końca kwietnia 2020 roku podatnicy mają czas na rozliczenie się ze skarbówką z pieniędzy zarobionych w 2019 roku.  Jeszcze do 2018 roku mogli to zrobić w urzędzie skarbowym, poprzez wydrukowany formularz lub druk w formie elektronicznej. Po raz pierwszy – w rozliczeniu za 2018 rok- podatnicy mogli skorzystać z usługi Twój e-PIT. O co w tym chodzi?

Zobacz także

Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Zeznanie, uzupełnione o dane zgromadzone przez administrację skarbową, jest udostępniane w wersji elektronicznej na stronie portalu podatkowego.  Żeby zobaczyć swoje zeznanie podatkowe, należy podać NIP, PESEL i kwotę przychodu za ubiegły rok. Podatnik może poprawić zeznanie, odrzucić i rozliczyć się na własną rękę lub zaakceptować. Jeśli nie zrobi nic – fiskus z automatu uzna przygotowane przez urzędników zeznanie na zatwierdzone. Można dzięki temu uniknąć kary związanej ze zlekceważeniem obowiązków podatkowych.

Zobacz także

RadioZET.pl