Zamknij

Twój e-PIT. Resort finansów wycofuje się z ułatwień dla podatników

07.01.2020 09:23
Twój e-PIT nie dla przedsiębiorców. Resort wycofuje się z zapowiedzi
fot. Shutterstock/MK photograp55 (ilustracyjne)

Twój e-PIT to program ułatwiający podatnikom rozliczenie się ze skarbówką. Choć resort finansów zapowiadał, że skorzystają z niego przedsiębiorcy, teraz wycofuje się z tej zapowiedzi.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt noweli o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Chodzi o funkcjonujący od 2019 roku program Twój e-PIT. To nowy sposób rozliczeń z fiskusem, którzy ogranicza „papierkową robotę” do zatwierdzenia danych wygenerowanych przez urząd.

Ministerstwo łapie opóźnienie. Powód? Zmiany w prawie

Usługa Twój e-PIT w rozliczeniu za 2018 rok dostępna była dla podatników składających PIT-37 i PIT-38. Chodzi zatem o większość pracowników i podatników uzyskujących przychody np. ze zbycia akcji. Drugi etap wdrażania tej usługi miał objąć ryczałtowców składających PIT-28 i przedsiębiorców składających PIT-36, PIT-36L i PIT-36LS. Chodzi między innymi o przedsiębiorców, którzy opodatkowali przychody z biznesu podatkiem liniowym i podmioty będące przedsiębiorstwem w spadku. Ci podatnicy mieli skorzystać z usługi w tym roku i rozliczyć się z zarobków z 2019 roku. Ministerstwo jednak nie dotrzyma słowa…

Biorąc pod uwagę wprowadzone w ostatnim czasie zmiany w otoczeniu legislacyjnym (…),stwierdzić należy, że istnieje ryzyko niedotrzymania terminów realizacji drugiego etapu oraz powstania dużej ilości błędów, co z punktu widzenia odpowiedzialności administracji podatkowej za bezpieczeństwo danych udostępnionych podatnikowi, jest niedopuszczalne.

czytamy w uzasadnieniu projektu

Ustawodawca zaproponował więc w projekcie, by zmniejszyć liczbę formularzy obsługiwanych przez Twój e-PIT. Jak czytamy, usługa nie znajdzie zastosowania do zeznań składanych przez podatników w związku z prowadzoną przez nich pozarolniczą działalnością gospodarczą lub działami specjalnymi produkcji rolnej. Co to oznacza? Krajowa Administracja Skarbowa sporządzi PIT-36 tylko wybranym grupom podatników, a PIT-28 tylko tym, którzy uzyskują przychody z najmu prywatnego, opodatkowanego ryczałtem ewidencjonowanym.

Zobacz także

Jak działa Twój e-PIT?

Do końca kwietnia 2020 roku podatnicy mają czas na rozliczenie się ze skarbówką z pieniędzy zarobionych w 2019 roku.  Jeszcze do 2018 roku mogli to zrobić w urzędzie skarbowym, poprzez wydrukowany formularz lub druk w formie elektronicznej. Po raz pierwszy – w rozliczeniu za 2018 rok- podatnicy mogli skorzystać z usługi Twój e-PIT.

Twój e-PIT
fot.

Ministerstwo Finansów

Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Zeznanie, uzupełnione o dane zgromadzone przez administrację skarbową, jest udostępniane w wersji elektronicznej na stronie portalu podatkowego. 

Zobacz także

Żeby zobaczyć swoje zeznanie podatkowe, należy podać NIP, PESEL i kwotę przychodu za ubiegły rok. Podatnik może poprawić zeznanie, odrzucić i rozliczyć się na własną rękę lub zaakceptować. Jeśli nie zrobi nic – fiskus z automatu uzna przygotowane przez urzędników zeznanie na zatwierdzone. Można dzięki temu uniknąć kary związanej ze zlekceważeniem obowiązków podatkowych.

RadioZET.pl