Zamknij

Twój e-PIT. Senat: resort finansów ma rok na umożliwienie rozliczeń firmom

15.01.2020 08:05
Twój e-PIT jeszcze nie dla firm
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Szybsze rozliczenie się z podatku miało dotyczyć wszystkich podatników. Resort finansów wycofał się z obietnicy i tymczasowo wyłączył przedsiębiorców z usługi Twój e-PIT. Senat złożył poprawki do projektu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Usługa Twój e-PIT ma ułatwić rozliczenia za skarbówką. Program działa od ubiegłego roku i dotyczy tych podatników, którzy rozliczają PIT-37 i PIT-38.

Zobacz także

Od tego roku, zgodnie z pierwotnymi założeniami, także przedsiębiorcy mieli mieć możliwość rozliczenia się za pomocą tej usługi. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się jednak projekt odraczający przyłączenie firm do programu Twój e-PIT. Powód? Zmiany w prawie podatkowym  w 2019 roku i ryzyko niedopięcia tej opcji na czas.

Projektem resortu finansów zajął się Senat, który zaproponował poprawkę do nowelizacji. Parlamentarzyści chcą dać urzędnikom resortu finansów rok na udostępnienie firmom usługi Twój e-PIT. Nowela, nad którą pracowała komisja bezterminowo odsuwa udostępnienie tej usługi osobom prowadzącym działalność gospodarczą.

Zobacz także

Twój e-PIT jeszcze nie dla firm

Senatorowie z komisji budżetu i finansów publicznych rozpatrywali rządową nowelę ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Dotyczy ona usługi Twój e-PIT, czyli udostępniania przez Krajową Administrację Skarbową wstępnie wypełnionych deklaracji podatkowych za pośrednictwem portalu podatkowego.

Zobacz także

Nowela zakłada odsunięcie w czasie udostępnienia tej usługi osobom prowadzącym swój biznes, co spowoduje, że nie skorzystają one ze wstępnie wypełnionych przez fiskusa deklaracji w lutym tego roku, jak wcześniej planowano. Chodzi o podatników rozliczających swoją działalność za pomocą deklaracji PIT-36, PIT-36L lub PIT-28, a także PIT-36S, PIT-36LS i PIT 28S. Ustawa ma wejść w życie 15 lutego br.

Senator Kazimierz Kleina zaproponował jednak poprawkę, która - jak tłumaczył - da rok urzędnikom resortu finansów, by przygotowali oni odpowiednie narzędzia, by usługa Twój e-PIT dla osób prowadzących działalność gospodarczą mogła być im udostępniona. Poprawka ta zyskała większość w komisji, mimo że resort finansów nie chciał się na nią zgodzić.

Zobacz także

Wiceminister finansów Jan Sarnowski tłumaczył, że nowela nie oznacza odstąpienia od udostępniania przedsiębiorcom wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych, nie wiąże się też z żadnymi dodatkowymi obowiązkami dla przedsiębiorców, nie pogarsza także sytuacji tych podatników. Będą oni rozliczać się za 2019 rok tak jak dotychczas, czyli składając zeznania w formie papierowej lub elektronicznej, czyli przez system e-deklaracje.

Jak działa Twój e-PIT?

Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Zeznanie, uzupełnione o dane zgromadzone przez administrację skarbową, jest udostępniane w wersji elektronicznej na stronie portalu podatkowego.

Zobacz także

Żeby zobaczyć swoje zeznanie podatkowe, należy podać NIP, PESEL i kwotę przychodu za ubiegły rok. Podatnik może poprawić zeznanie, odrzucić i rozliczyć się na własną rękę lub zaakceptować. Jeśli nie zrobi nic – fiskus z automatu uzna przygotowane przez urzędników zeznanie na zatwierdzone. Można dzięki temu uniknąć kary związanej ze zlekceważeniem obowiązków podatkowych.

RadioZET.pl/PAP