Zamknij

Przedsiębiorcy dłużej poczekają na Twój e-PIT? Jest decyzja Sejmu

24.01.2020 10:45
Twój e-PIT jeszcze nie dla firm
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Usługa Twój e-PIT miała ułatwić rozliczenia ze skarbówką nie tylko pracownikom, ale też firmom. Resort finansów, tłumacząc się zmianami w prawie podatkowym, stwierdził, że potrzebuje więcej czasu na dostosowanie usługi dla firm.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Przedsiębiorcy mieli mieć możliwość korzystania z usługi Twój e-PIT już w tym roku. Resort jednak nie zdążył, a do Sejmu trafił projekt, który przewiduje bezterminowe odroczenie terminu dostawania tej usługi do firm. Senatorowie stwierdzili, że przedsiębiorcy nie mogą czekać w nieskończoność i zaproponował, że resort będzie miał rok na dopięcie systemu na ostatni guzik. Sejm odrzucił jednak poprawkę, gdyż resort przewidział inny scenariusz dla firm.

Sejm odrzucił w czwartek poprawkę Senatu nowelizacji ustaw podatkowych, która dawała Ministerstwu Finansów rok na udostępnienie usługi Twój e-PIT osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Ci już w tym roku mieli mieć możliwość rozliczenia w ramach tej usługi deklaracji PIT-36 (działalność gospodarcza według skali), PIT-36L (podatek liniowy) lub PIT-28 (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych), a także PIT-36S, PIT-36LS i PIT 28S (rozliczenia przedsiębiorstw w spadku).

Zobacz także

Resort chciał bezterminowo odroczyć termin udostępnienia usługi dla firm ze względu na zmiany w prawie z 2019 roku: zerowy PIT i nowa skala podatkowa.

Senacka komisja budżetu i finansów publicznych zaproponowała poprawkę, która - jak tłumaczył jej autor - Kazimierz Kleina Koalicji Obywatelskiej - da rok urzędnikom resortu finansów, by przygotowali oni odpowiednie narzędzia, by usługa Twój e-PIT dla osób prowadzących działalność gospodarczą mogła być im udostępniona.

Wydaje się, że propozycja komisji to rozwiązanie bardzo łagodne, przyjazne dla obywateli, bo oni wiedzą, że jest perspektywa dobrego rozwiązania, tylko przesunięta o rok 

- tłumaczył Kleina podczas czwartkowej debaty w Senacie.

Negatywnie oceniło poprawkę Ministerstwo Finansów. - Rząd deklaruje, że uruchomi usługę w ramach projektu e-Urząd Skarbowy, nad którym obecnie pracuje Ministerstwo Finansów - mówił wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Zobacz także

Jak działa Twój e-PIT?

Do końca kwietnia 2020 roku podatnicy mają czas na rozliczenie się ze skarbówką z pieniędzy zarobionych w 2019 roku.  Jeszcze do 2018 roku mogli to zrobić w urzędzie skarbowym, poprzez wydrukowany formularz lub druk w formie elektronicznej. Po raz pierwszy – w rozliczeniu za 2018 rok- podatnicy mogli skorzystać z usługi Twój e-PIT.

Zobacz także

Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Zeznanie, uzupełnione o dane zgromadzone przez administrację skarbową, jest udostępniane w wersji elektronicznej na stronie portalu podatkowego.

Żeby zobaczyć swoje zeznanie podatkowe, należy podać NIP, PESEL i kwotę przychodu za ubiegły rok. Podatnik może poprawić zeznanie, odrzucić i rozliczyć się na własną rękę lub zaakceptować. Jeśli nie zrobi nic – fiskus z automatu uzna przygotowane przez urzędników zeznanie na zatwierdzone. Można dzięki temu uniknąć kary związanej ze zlekceważeniem obowiązków podatkowych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP