Zamknij

"Twój Vincent" to jednorazowe zdarzenie w historii kina

Olga Papiernik
23.01.2018 16:26
"Twój Vincent" to jednorazowe zdarzenie w historii kina
fot. Agencja Gazeta

- "Twój Vincent" to absolutnie jednorazowe zdarzenie w historii kina. Nikt wcześniej nie zrobił na tej zasadzie filmu animowanego - powiedziała PAP krytyczka filmowa, felietonistka i redaktorka Bożena Janicka. Jak dodała, film zachwyca jako dzieło sztuki.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

"Twój Vincent" w reż. Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, pierwszy film pełnometrażowy stworzony w całości techniką animacji malarskiej, otrzymał we wtorek nominację do Oscara w kategorii Pełnometrażowy Film Animowany.

Zagłosuj

Czy oglądałeś/aś film "Twój Vincent"?

Liczba głosów:

- Przede wszystkim jest to absolutnie jednorazowe zdarzenie w historii kina. Oznacza to, że nikt nigdy wcześniej nie zrobił na tej zasadzie filmu animowanego, żeby setki poszczególnych ujęć oddzielnie namalować za pomocą techniki, jaką posługiwał się bohater filmu - przy użyciu farby olejnej - powiedziała PAP Bożena Janicka.

Jak podkreśliła, produkcja ta może być uważana za - rekord świata godny Guinnessa, albo może być ciekawostką.

Janicka pytana o cechy szczególne "Twojego Vincenta", które mogły być powodem jego nominacji zaznaczyła, że - film ten w całości ogląda się jako rodzaj niezwykłego przeżycia estetycznego. Użyto dziwnego środka, który zachwyca nas jako dzieło sztuki. Wszyscy znamy "Słoneczniki" Vincenta van Gogha. Twórcy filmu spróbowali jednak przedstawić tę postać od innej strony - nie od tego co każdy wie, ale dokopując się do jakiś tajemnicy życiorysu - chociażby tego zdarzenia w historii kultury jakim była jego śmierć - oceniła krytyczka filmowa.

- Ogromna radość z tej nominacji i szansa, żeby to był Oscar - dodała.

Film otrzymał nominację do Złotych Globów, lecz nie otrzymał nagrody. - Mówi się, że prognostykiem Oscarów są Złote Globy i rzeczywiście jest wiele takich przypadków w historii kina, że filmy te dostały Oscara, co nie jest to oczywiście regułą - powiedział PAP krytyk filmowy i filmoznawca Andrzej Bukowiecki.

Jak dodał, to co wyróżnia "Twojego Vincenta" na tle nominowanych w kategorii Pełnometrażowy Film Animowany, to - niebywała technika ręcznego malowania oddająca jednocześnie styl malowania głównego bohatera - Vincenta van Gogha - oraz to, że mamy do czynienia z filmem sensacyjnym, lecz bardzo inteligentnie skonstruowanym, trochę wg. wzorów "Rashomona" Akiry Kurosawy.

- Oby ta nominacja zamieniła się w statuetkę - podkreślił krytyk.

PAP/Marek Sławiński/OP