Zamknij

Twisto dostępne w Polsce. Nowa karta odłoży płatność aż do 45 dni

22.10.2019 10:34
Twisto. Karta połączona ze smartfonem dostępna w Polsce. Jak działa?
fot. Paisit Teeraphatsakool/Shutterstock (ilustracyjne)

Wirtualna karta Twisto, która pozwala na odroczone płatności, wystartowała w Polsce. Bezpłatna karta w wielu walutach pozwala na odłożenie zapłaty np. za zakupy do 45 dni. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Twisto jest dostępne w Polsce od 21 października. Na czym polega innowacyjność tej metody płatności?

Aplikacja mobilna pozwala na założenie karty płatniczej, która akceptowana jest wszędzie, gdzie dostępny jest MasterCard. Jest ona dostępna w kilku walutach i bez dodatkowych opłat. 

Zobacz także

Kup teraz, zapłać później

Najważniejszą funkcją Twisto jest opcja odłożenia płatności w czasie.

– Kupujący decyduje, czy zapłaci od razu, czy później. Przesuwając płatność, nie zamraża własnych pieniędzy – to Twisto płaci za niego do sklepu. Jeśli ureguluje należność do 45 dni, nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów. Przez aplikację można również przesunąć płatność o kolejny miesiąc. Wkrótce możliwe będzie rozłożenie większego wydatku na raty – podkreślił Michał Smida, założyciel Twisto, cytowany przez Business Insider Polska.

Aplikacja Twisto
fot. Twisto

Jej właściciel może robić zakupy w ramach bezpłatnego miesięcznego limitu, a następnie zwraca jego równowartość w dowolnym momencie – od razu po zakupie lub do 45 dni (licząc od początku miesiąca) – korzystając z płatności Blikiem bądź przelewem.

Twisto jest przykładem innowacyjnego wykorzystania najnowszych technologi w finansach (fintech). Czeska aplikacja przypomina w stosowanych rozwiązaniach Revolut, który istnieje od 2015 roku.

Zobacz także

Aplikacja Twisto nie jest połączona z kontem bankowym. „Płatności zagraniczne z Twisto odbywają się po najkorzystniejszym kursie Mastercard – bez potrzeby wcześniejszej wymiany waluty. Bez opłat i prowizji, nawet w weekendy” – napisała w komunikacie firma Twisto.

Twórca wirtualnej karty Michał Smida zakłada, że za trzy lata z Twisto będzie korzystało pół miliona Polaków.

Dzięki wprowadzeniu karty płatniczej użytkownicy Twisto będą mogli z nami kupować w każdym sklepie – bez ograniczeń.

Michał Smida

Do końca tego roku Twisto planuje wprowadzić dwie nowe opcje – Cashback (zwrot części wydatków poniesionych w wybranych sklepach) oraz Twisto Split (podział rachunku między znajomych – nawet tych, którzy nie korzystają z aplikacji).

Twisto to firma pochodząca z Czech. Tutaj 80 proc. klientów tej aplikacji aktywnie korzysta z wirtualnej karty – średnio 20 razy w miesiącu. Z kolei przeciętna wartość transakcji wynosi 100 złotych.

Zobacz także

Jak korzystać z Twisto?

Aby korzystać z wirtualnej karty, konieczne jest wybranie aplikacji na telefon (jest dostępna w App Store i Google Play) i zarejestrowanie się. Po otrzymaniu miesięcznego limitu można robić zakupy.

Limit przyznawany jest na podstawie deklaracji klienta oraz oceny jego zdolności kredytowej i może sięgać kilku tysięcy złotych. Aplikacja i karta są darmowe, bez względu na liczbę wykonanych transakcji.

Poziom wykorzystania limitu i zestawienie wszystkich transakcji są widoczne w aplikacji w czasie rzeczywistym. Użytkownik dostaje także powiadomienie po każdym zakupie i zestawienie wydatków na koniec dnia. Okres rozliczeniowy trwa od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca.

Zobacz także

Na początku kolejnego miesiąca użytkownik otrzymuje podsumowanie i dodatkowe 15 dni na uregulowanie należności. W tym czasie może zdecydować, czy spłaci całość wydatków, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów, czy przesunie płatności o następny miesiąc. Po spłacie całej sumy ponownie otrzymuje do wykorzystania bezpłatny limit kredytowy.

Jeśli użytkownik zdecyduje się przesunąć płatność o kolejny miesiąc (maksymalnie do 90 proc. sumy wszystkich wydatków), limit do wykorzystania w następnym miesiącu zostanie pomniejszony o kwotę, która przesunął. Przesunięcie terminu płatności wiąże się z kosztem w wysokości 4,5 zł za każde przesunięte 100 zł (45 zł za każdy 1000 zł).

Zobacz także

RadioZET.pl/Business Insider Polska