Zamknij

Tusk: nie spodziewałem się, że będę bronić 500 plus przed PiS

19.07.2021 19:45
Donald Tusk
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER/East News

Krytykujesz rząd, nie powinieneś brać 500 plus ani przechodzić na emeryturę – stwierdziła marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas promowania Polskiego Ładu. Donald Tusk odpowiedział błyskawicznie, deklarując bronienie prawa do świadczeń dla wszystkich Polaków.

500 plus, 300 plus i emerytury od wieku 60 i 65 lat powinny otrzymywać tylko osoby, które popierają PiS – stwierdziła Elżbieta Witek dodając, że byłoby to honorowe rozwiązanie dla Polaków, którzy rząd krytykują. Marszałek Sejmu zasugerowała ponadto, że pieniądze na świadczenia pochodzą od rządu, a nie z podatków płaconych przez wszystkich Polaków.

PiS pokazał, że potrafi przyznawać świadczenia kierując się kluczem przynależności politycznej: z raportu Fundacji Batorego wynika, że Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych przyznał 10 razy więcej pieniędzy na mieszkańca w gminach rządzonych przez PiS, niż zarządzanych przez formacje opozycyjne. Przed podobnym traktowaniem świadczeń socjalnych zamierza uchronić Polaków Donald Tusk.

Tusk: PiS wprowadza „ruski ład”. Zapowiedział bronienia prawa do 500 plus dla wszystkich Polaków

Wypowiedź Elżbiety Witek wywołała ogromne kontrowersje wśród polityków, którzy wytykali jej przede wszystkim, że środki na 500 plus nie pochodzą od rządu, lecz z podatków płaconych przez wszystkich Polaków.

Pytano też, czy w ramach konsekwentnego traktowania Polaków o odmiennych przekonaniach politycznych razem ze wstrzymaniem wypłaty świadczeń PiS zwolni ich także z płacenia podatków, składek, opłat i danin i czy rząd, który nie zgadza się z UE i krytykuje Wspólnotę, tak samo „uniesie się honorem” i zrezygnuje z funduszy europejskich.

Słowa Witek skomentował Donald Tusk, który zapowiedział bronienie prawa do 500 plus dla każdego Polaka, niezależnie od jego przekonań politycznych. Polityk ostrzegł także, że PiS chce wprowadzić w Polsce „ruski ład”.

Jeśli ja widzę najwyższego PiS-owskiego urzędnika w państwie, panią marszałek Witek - bo prezydent Duda jest bezpartyjny - która podzieliła naród na tych, którzy mają prawo brać 500 plus i nie mają prawa brać 500 plus, to jest to bardzo rosyjskie myślenie. Władza da temu, kto jest posłuszny. A kto władzy nie lubi, temu nic nie damy. Ja się nie spodziewałem, że jak przyjadę do Polski, jednym z pierwszych moich zadań będzie obrona 500 plus dla każdego przed panią marszałek Witek i PiS.

Donald Tusk

Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS, sugestie o ograniczeniu wypłat 500 plus nazwał „absurdalnymi”, nie zaprzeczył im jednak wprost i nie powiedział, że rząd nie ma takich planów. Nie zdementował także stwierdzenia, że to rząd daje pieniądze na świadczenia, ograniczając się do stwierdzenia, że „wszyscy wiedzą, jak działa budżet”.

Z badań wynika, że 25 procent wyborców PiS jest przekonanych, że 500 plus jest wypłacane z własnych środków przez rząd, a nie z podatków pobieranych od Polaków.

RadioZET.pl/PAP