Zamknij

Tusk chce, by Trump wrócił do rozmów ws. handlu

Olga Papiernik
14.03.2018 13:31
Donald Tusk, Donald Trump
fot. East News

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zaapelował w środę na Twitterze do prezydenta USA Donalda Trumpa "o powrót do rozmów" między Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską w sprawie handlu, zamiast rozpoczynania wojny handlowej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Zobacz także

- Panie prezydencie, czyń handel, nie wojnę - napisał Tusk na Twitterze, zwracając się do Trumpa (w oryginale "Make trade, not war, Mr President").

- Zamiast wojny handlowej, powinniśmy wrócić do rozmów o współpracy handlowej między UE i USA - dodał Tusk.

Trump podpisał w czwartek rozporządzenie nakładające cła na import stali w wysokości 25 proc., a aluminium - 10 proc. Wyroby z Kanady i Meksyku nie będą obarczone nowym podatkiem do czasu zakończenia renegocjacji układu handlowego NAFTA (North American Free Trade Agreement).

Zobacz także

Partnerzy handlowi USA, w tym UE, zagrozili wprowadzeniem własnych taryf odwetowych i zgłoszeniem wniosku o wszczęcie postępowania wobec USA do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Wprowadzając cła, prezydent USA powołał się na przepis z 1962 roku - a więc z lat zimnej wojny - który pozwala mu na ograniczenie importu i nałożenie nieograniczonych ceł, jeśli przemawia za tym bezpieczeństwo narodowe.

Zobacz także

Łukasz Osiński/PAP/OP