Zamknij

Polacy planują wakacje we wrześniu. Jak to wpływa na ceny urlopu?

24.08.2021 08:49
Turystyka. Polacy planują wakacje we wrześniu
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EastNews

Polacy przesuwają letni wypoczynek na wrzesień. Z rezerwacjami czekamy często do ostatniej chwili, bo nie ma informacji dotyczących czwartej fali koronawirusa.

Turystyka to jedna z najbardziej poszkodowanych branż przez pandemię koronawirusa. Wiele miesięcy zamrożenia tego sektora sprawiło, że przedsiębiorcy tracili płynność finansową, a nawet stawali na skraju bankructwa.

Już w lipcu 2021 pisaliśmy, że bon turystyczny przyczynił się do wydłużenia wakacji polskich rodzin. Podniósł także ogólną kwotę, którą wydajemy podczas urlopu. Rezerwacje dokonywane w ramach rządowego programu są średnio o 25 proc. droższe. Wciąż też przybywa miejsc, w których bon można zrealizować.

Turystyka. Polacy planują wakacje we wrześniu

Z informacji, które podała „Rzeczpospolita” wynika, że z dnia na dzień wzrasta liczba rezerwacji hotelowych na wrzesień 2021. Portal noclegi.pl opublikował dane, potwierdzające że Polacy czekają z decyzją prawie do ostatniej chwili.

Czy to oznacza, że ceny we wrześniu są niższe? Raportu Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata wykazał, że jest wręcz odwrotnie. Ceny imprez turystycznych wzrosły średnio o 30 złotych w porównaniu tygodniowym oraz o  177 złotych rok do roku. Równocześnie światowa branża turystyczna już drugi sezon z rzędu traci przez pandemię koronawirusa. ONZ straty w turystyce szacuje w bilionach dolarów.

Sezon letni 2021 okazał się dobry dla polskich hotelarzy. Warto jednak wiedzieć, że problemy ze spłatą kredytów i bieżących rachunków ma wiele firm organizujących wycieczki. Już w lipcu pisaliśmy, dlaczego warto sprawdzić wcześniej touropertora.

Natalia Jaworska z noclegi.pl powiedziała, że w tym sezonie było aż cztery razy więcej rezerwacji niż rok temu i ponad dwa razy więcej niż w 2019 roku. Przyczyniła się do tego również możliwość wykorzystania bonu turystycznego. Ekspertka w rozmowie z „Rzeczpospolitą” zdradziła, że aż 31 proc. osób nie mogłoby pozwolić sobie na wakacyjny wyjazd, gdyby nie dostały wsparcia rządowego.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/noclegi.pl