Zamknij

Polacy na tygodniowy urlop wydali średnio 3 tys. złotych

05.09.2019 12:26
Turystyka. Polacy na tygodniowy urlop wydali średnio 3 tys. złotych
fot. Tadeusz Ibrom/Shutterstock (ilustracyjne)

Na tygodniowy urlop w tym roku Polacy średnio wydali ponad 3 tys. zł. Według firmy Travelist to o 14 proc. więcej niż przed rokiem. Wśród najpopularniejszych kierunków były rodzime kurorty.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak wynika z danych Travelist, na urlop decydujemy się przede wszystkim w Polsce, na kilka dni i wykupiony z pewnym wyprzedzeniem.

Najchętniej odwiedzane w tym sezonie miejscowości to Gdańsk, Kołobrzeg i Mielno oraz Zakopane i Szklarska Poręba.

Za tygodniowy pobyt w tym roku płaciliśmy nieco ponad 3 tysięcy złotych, o 14 procent więcej niż rok temu. Natomiast 40 procent Polaków zdecydowało się na nocleg w obiekcie o niekategoryzowanym standardzie.

Zobacz także

Wybieramy głównie wypoczynek w kraju

– Najchętniej odwiedzane regiony przez naszych użytkowników w te wakacje to przede wszystkim miejscowości nadmorskie, czyli województwo zachodniopomorskie i pomorskie. Na kolejnym miejscu uplasowały się góry, czyli województwo małopolskie – wskazała Agata Prosińska, dyrektor sprzedaży i planowania w firmie Travelist, cytowana przez Newserię Biznes.

Tegoroczne wakacje były nieco droższe niż ubiegłoroczne. Za tygodniowy pobyt trzeba było zapłacić średnio 14 proc. więcej niż w sezonie 2018 roku.

– Cena za osobę za dobę wynosiła 193 złote i jest to również lekki wzrost – o 10 procent. Na Mazurach wzrost cen był największy – aż o 19 procent - wyliczała Agata Prosińska.

Najczęściej wyjeżdżamy na wyjazdy 5-dniowe (80 proc.). Polubiliśmy też city breaki (wyjazdy z dwoma noclegami). Oprócz rezerwacji last minute (20 proc.), często decydujemy się na również na rezerwację wyjazdu od 7 do 30 dni wcześniej.

Zobacz także

Co ciekawe, z roku na rok delikatnie rośnie liczba wyjazdów bardzo spontanicznych, czyli rezerwowanych na dzień przed wyjazdem.

Agata Prosińska

Pomogło 500 plus

Większość Polaków ceni wygodę podczas wypoczynku, ale nie przepłaca za hotele. Według danych klubu Travelist 40 proc. turystów wybiera obiekty o nieustalonym standardzie, niemające przypisanego stopnia jakości.

Z kolei 35 proc. decyduje się na 4-gwiazdkowe hotele. Te najdroższe i luksusowe wybiera zaledwie 5 proc.

Z roku na rok coraz więcej turystów wybiera obiekty niestandaryzowane, niestandardowe, np. zamki czy pałace.

Agata Prosińska

Na urlop wybieramy się we dwoje lub całą rodziną. Według badań Travelist od wprowadzenia programu Rodzina 500 plus liczba rezerwacji na rodzinne pobyty wypoczynkowe wzrosła o 28 proc.

W tym roku wyjazdy z dziećmi stanowiły 46 procent wszystkich rezerwacji, natomiast w zeszłym roku było to 42 procent. Widać więc wyraźny wzrost.

Agata Prosińska

Ze względu na wysokie ceny w wakacje Polacy coraz częściej decydują się na krótki urlop poza sezonem.

Szczególnie chętnie wyjeżdżają we wrześniu i październiku. Najbardziej popularne są weekendy. W tym okresie nasi użytkownicy najchętniej wybierają Bałtyk z tego powodu, że w tym okresie można pojechać do hotelu o bardzo fajnym standardzie w znacznie niższej cenie niż w sezonie – przekonuje ekspertka Travelist.

Zobacz także

RadioZET.pl/Newseria Biznes