Zamknij

Turystyka. Jakie obostrzenia na wakacje?

10.06.2021 18:33
Turystyka. Jakie obostrzenia na wakacje
fot. Marek BAZAK/East News

Hotele, restauracje, transport, dyskoteki - jakie obostrzenia w branżach związanych z turystyką będą obowiązywały w okresie wakacyjnym? Sprawdzamy, jakie zmiany wprowadzi rząd 13 i 26 czerwca 2021 roku.

L ockdown sprawił, że turystyka zanotowała wielomilionowe straty. Ograniczenia możliwości podróżowania oraz korzystania z obiektów hotelowych czy gastronomicznych odbiły się na kieszeniach przedsiębiorców.

Podczas czwartkowej (10 czerwca 2021) konferencji, rząd przedstawił założenia na temat luzowania obostrzeń w turystyce na czas wakacji.

Turystyka. Jakie obostrzenia na wakacje?

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia  Adam Niedzielski poinformowali o tym, jak będzie wyglądała kwestia obostrzeń w okresie wakacyjnym w obiektach związanych z turystyką.

Hotele

Maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.

Restauracje

Maksymalnie 75 proc. obłożenia.

Transport

100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.

Dyskoteki

W obiektach zamkniętych maksymalnie 150 osób.

Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej

Maksymalnie 150 osób.

Już na początku czerwca pisaliśmy o ostrzeżeniach ze strony przedstawicieli Rady Medycznej. Zwracali wówczas uwagę, że mocniejsze poluzowanie obostrzeń epidemicznych może dotyczyć tylko osób zaszczepionych, bo pandemia się nie skończyła.

Szczepienia albo obostrzenia

Rządzący przypominają równocześnie, że przyjęcie szczepionki przeciw Covid-19 powinno znaleźć się na pierwszym miejscu w planach urlopowych. Na stronie gov.pl pojawił się komunikat, mówiący o tym, że szczepienie jest szansą na bezpieczne podróżowanie bez obaw.

Szczepionka zapewni ochronę nam i osobom z którymi mamy lub będziemy mieli kontakt. W Polsce już można pobierać Unijne Certyfikaty Covid, które znacznie ułatwiają podróże po krajach Unii Europejskiej. Taki certyfikat mogą otrzymać tylko ci, którzy są w pełni zaszczepieni, osoby z negatywnym wynikiem testu na Covid-19 oraz ozdrowieńcy.

fragment rządowego komunikatu

Obecnie maleje liczba zakażeń, a zwiększa się grupa osób zaszczepionych. Jest to główny powód, dla którego rządzący zdecydowali się na kolejne luzowanie obostrzeń. Równocześnie premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że „pandemia jeszcze się nie skończyła, a koronawirus wciąż jest niebezpieczny”.

RadioZET.pl