Zamknij

Trzynastka już na kontach seniorów. Wypłacono ponad 10 mld zł

22.04.2021 11:15
Trzynastki na kontach seniorów
fot. Marek BAZAK/East News

Ponad 8 mln seniorów trzymało już trzynastą emeryturę. Ekstra świadczenie pochłonęło ponad 10 mld zł, a to nie koniec wydatków.

Trzynastka, czyli dodatkowe świadczenie dla seniorów, trafiło już na konta ponad 8 mln beneficjentów.

ZUS zrealizował przelewy na kwotę przekraczającą 10 mld zł. A to nie koniec wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Łącznie to świadczenie otrzyma bowiem 9,8 mln osób.

Trzynastki wypłacone. Kto i ile dostał?

Rząd wielokrotnie zapewniał, że choć w dobie pandemii budżet ma spore wydatki, to nie zrezygnuje w wypłaty trzynastego świadczenia dla seniorów. Taka emerytura, co do zasady, wypłacana jest w kwocie minimalnego świadczenia, które w 2021 roku wzrosło do kwoty 1250 złotych.

Jak poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na dzień 21 kwietnia wypłacono 10,4 mld zł w ramach trzynastek. Ekstra emeryturę otrzymało ponad 8,4 mln emerytów, a ponad milion seniorów wciąż czeka na wypłatę.

Prezes Zakładu Gertruda Uścińska podkreśliła w rozmowie z PAP, że aby otrzymać to dodatkowe świadczenie, nie trzeba składać żadnego wniosku.

- Trzynastka przysługuje w wysokości najniższej emerytury, która obowiązujące od 1 marca. Otrzymają ją osoby, które do 31 marca 2021 r. mają ustalone m.in. prawo do emerytury lub renty - wyjaśniła.

Jak dodała prezes ZUS, trzynastka wolna jest od wszelkich potrąceń i nie podlega egzekucji. Po raz pierwszy świadczenie wypłacono w 2019 roku, w 2020 roku wypłaty zagwarantowano ustawowo.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w rozmowie z PAP zapewniła, że niebawem wszyscy uprawnieni otrzymają świadczenie.

- Wypłaty trwają od początku kwietnia, realizowane są sprawnie i bez jakichkolwiek zakłóceń. Nie ma powodu do obaw, świadczenie już trafiło albo wkrótce trafi do wszystkich uprawnionych – podsumowała szefowa resortu.

Czternastka w listopadzie

W listopadzie 2021 roku seniorzy po raz pierwszy dostaną czternastki. Te świadczenia także będą równe wysokości najniższej emerytury, czyli 1250 złotych. Nie każdy jednak otrzyma ekstra świadczenie.

Czternastki w pełnej wysokości mają otrzymać ci seniorzy, których świadczenie nie przekracza 2,9 tys. zł brutto. Osoby, które otrzymują wyższe emerytury, czternastki będą miały wypłacane na zasadzie złotówka za złotówkę. Oznacza to, że ich czternastka będzie pomniejszana o różnicę między wysokością renty lub emerytury a kwotą 2,9 tys. zł.

Resort szacuje, że dodatkowe pieniądze trafią do 9 mln seniorów. Prawie 8 tys. emerytów otrzyma czternastkę w pełnej wysokości. Koszt? 11,4 mld zł.

RadioZET.pl/PAP