Zamknij

Wiemy, skąd rząd weźmie pieniądze na „trzynastki” dla emerytów

14.11.2019 08:11
Trzynastka dla emerytów finansowania z funduszu dla niepełnosprawnych
fot. Shutterstock/whitelook (ilustracyjne)

PiS znalazł sposób na sfinansowanie obietnic wyborczych. Fundusz docelowo przeznaczony na wsparcie niepełnosprawnych, wesprze też emerytów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych został początkiem 2019 roku. To odpowiedź na falę protestów opiekunów osób niepełnosprawnych w Sejmie i dodatkowe pieniądze dla niepełnosprawnych. Głównym sponsorem tego funduszu są najzamożniejsi Polacy, zobowiązani do opłaty tzw. daniny solidarnościowej. Wpływy z nowego podatku miały wesprzeć niepełnosprawnych, teraz okazuje się, że sfinansują także emerytury.

Z nazwy funduszu usunięto frazę „osób niepełnosprawnych”. Tym samym Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych zmieni się w Fundusz Wsparcia. Zgodnie z opublikowanym na stronie Rządowego Centrum Legislacji projektem, fundusz ma finansować jednorazowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów wraz z kosztami obsługi tego świadczenia. Chodzi o obiecaną przez Prawo i Sprawiedliwość „trzynastkę”.

Zobacz także

Fundusz sfinansuje także inne świadczenia: rentę socjalną i zasiłek pogrzebowy.

W efekcie nowelizacji maksymalny limit wydatków w latach 2019–2028 zwiększyłby się z prawie 23,7 miliona złotych do 31,8 miliona.

Zobacz także

Choć zmiany miałyby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku, już w 2019 roku koszty świadczeń dla emerytów miałby sfinansować fundusz. Fundusz Wsparcia miałby przekazać pieniądze Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych, a sam otrzyma pożyczkę z Funduszu Rezerwy Demograficznej w wysokość do 9 miliardów złotych.
Podstawa prawna: Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw

Kto musi płacić daninę solidarnościową?

Zasadniczym źródłem finansowania funduszu wsparcia (osób niepełnosprawnych) jest danina solidarnościowa. Najzamożniejsi Polacy odprowadzą ją po raz pierwszy w rozliczeniu PIT za 2019 rok. Chodzi o tych podatników, którzy w skali roku zarobili więcej niż milion złotych. Wysokość daniny solidarnościowej wyniesie 4 procent nadwyżki tej kwoty. W 2020 roku do funduszu z tego tytułu  około 1,15 miliarda złotych. Do funduszu dokłada się także Fundusz Pracy, 0,15 procent składki przechodzi na rzecz niepełnosprawnych, a teraz także emerytów.

RadioZET.pl/PAP