Zamknij

Emerytury. Jest rządowy projekt ustawy w sprawie trzynastek

12.12.2019 16:33
Trzynastka 2020. Kiedy wypłata? Ile wyniesie? Jest rządowy projekt ustawy
fot. vivooo/Shutterstock (ilustracyjne)

Trzynaste emerytury będą wypłacane co roku na przełomie marca i kwietnia oraz otrzymają je wszyscy emeryci i renciści - to najważniejsze założenia rządowego projektu ustawy w sprawie trzynastej emerytury. Ile będzie wynosić świadczenie?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Trzynaste emerytury, które były jednym z głównych obietnic PiS-u podczas jesiennej kampanii wyborczej, długo czekały na ujęcie ich w rządowym projekcie ustawy. Dokument przygotowany przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej został opublikowany w czwartek na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacyjnego.

Trzynastki. Kiedy wypłata?

Dodatkowe świadczenie ma objąć wszystkich emerytów i rencistów oraz być wypłacane na przełomie marca i kwietnia - podał portal Money.pl. Warto przypomnieć, że w maju prawdopodobnie odbędą się wybory prezydenckie, w których o reelekcję będzie walczył Andrzej Duda - były polityk PiS-u.

Zobacz także

"Przedmiotowy projekt ustawy wprowadza coroczną wypłatę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla wszystkich emerytów i rencistów w wysokości najniższej emerytury, obowiązującej od dnia 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe roczne świadczenie pieniężne" - napisano w projekcie ustawy.

- Polakom bardzo spodobał się pomysł wypłaty trzynastej emerytury - podkreśliła za to Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej w resortowym komunikacie.

W marcowym badaniu CBOS pozytywnie oceniło go aż 84 procent badanych. To pokazuje, że dodatkowe wsparcie dla emerytów i rencistów jest potrzebne i właśnie dlatego przygotowaliśmy projekt ustawy gwarantujący coroczną wypłatę tzw. Emerytury+, który właśnie trafił do konsultacji społecznych

Marlena Maląg

Trzynastki. Ile wyniosą? 

Wysokość trzynastki będzie równa wartości najniższej emerytury, zawierającej waloryzację. "Z prognozowanych wielkości makroekonomicznych wynika, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent od marca 2020 roku wyniesie nie mniej niż 103,24 procent" - wskazano w projekcie ustawy.

Szacunkowo najniższa emerytura w 2020 roku wyniesie 1200 złotych. To oznacza, że wysokość trzynastki wypłacanej w przyszłym roku to ok. 930 złotych.

Zobacz także

Jak rząd tłumaczy wprowadzenie na stałe trzynastych emerytur?

"Projektowane rozwiązanie wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom większości emerytów i rencistów, stanowiąc wsparcie finansowe, szczególnie znaczące dla osób pobierających niskie świadczenia emerytalno-rentowe" - napisano w uzasadnieniu ustawy.

Trzynastki. Ile kosztują?

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne w 2020 roku zostałoby wypłacone dla ok. 9,8 mln świadczeniobiorców, w tym dla blisko 285 tys. rencistów socjalnych i ok. 19 tys. osób pobierających rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

Koszt wypłaty dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w przyszłym roku to kwota około 11,75 mld zł. Z kolei koszty obsługi dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego prognozuje się na poziomie 0,5 proc. kwoty przeznaczonej na wypłatę tego świadczenia.

Trzynastki będą wypłacane i obsługiwane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Jak zostaną sfinansowane świadczenia? Przede wszytskim ze środków Funduszu Solidarnościowego, który wcześniej był zarezerwowany tylko na wsparcie osób niepełnosprawnych. 

Pierwszy raz trzynasta emerytura została wypłacona w maju tego roku - pierwsze wypłaty trafiły do emerytów i rencistów przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Zobacz także

RadioZET.pl/Money.pl