Zamknij

Czy komornik może zająć trzynastą emeryturę? Jest odpowiedź resortu

07.01.2020 12:18
Trzynastki nie podlegają egzekucji komorniczej
fot. Shutterstock/lola1960 (ilustracyjne)

Zadłużeni seniorzy mogą odetchnąć z ulgą. Komornik nie zabierze im trzynastej emerytury – informuje „Fakt”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

To dobra wiadomość dla emerytów z długami. Dodatkowe świadczenie będzie chronione przed egzekucją komorniczą. Co do zasady, komornik może pobrać od dłużnika należności zajmując przysługujące mu świadczenia. W przypadku emerytur, zwykle potrącenia są nie większe niż 25 procent, co precyzuje ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Czy takie same przepisy miałyby zastosowanie do „trzynastek”?

„Fakt” informował o piśmie resortu sprawiedliwości do Komitetu Stałego Rady Ministrów w tej sprawie. Ministerstwo proponuje w nim, by trzynastki, podobnie jak emerytury i renty mogły podlegać egzekucji komorniczej.

Pragniemy uspokoić wszystkich seniorów. Trzynastki nie będą podlegały egzekucji komorniczej 

– mówi Faktowi wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik

Dodał, że w resorcie rzeczywiście mówiono o takim pomyśle, jednak minister Zbigniew Ziobro zdecydował o rezygnacji z niego.

Zobacz także

Długi seniorów rosną

Prawie 9 miliardów złotych długu. Na taką kwotę zadłużyli się płatnicy, którzy ukończyli 64 lata. Jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK, długi seniorów rosną.  Na jednego z 365,5 tysiąca niesolidnych dłużników w wieku 65 plus przypada ponad 24 tysiące złotych długu. Chodzi o niezapłacone rachunki, raty kredytu i pożyczki.

Zobacz także

Jakie zmiany dla emerytów w 2020 roku? Kiedy trzynastka?

W 2020 roku emeryci i renciści mogą liczyć na wzrost otrzymywanych świadczeń. Zgodnie z nowelą ustawy o emeryturach i rentach, od 1 marca 2020 roku wszystkie emerytury i renty wzrosną o 3,24 proc. Jednak nie mniej niż o 70 zł brutto. 

Zobacz także

O 100 złotych będzie w 2020 roku wyższa emerytura minimalna, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. Rok wcześniej wynosiły one 1100 złotych brutto. W 2020 roku wzrosną do poziomu 1200 złotych. W tej wysokości od 1 marca wypłacana będzie trzynasta emerytura.

RadioZET.pl/”Fakt”