Zamknij

Budżet 2020 bez trzynastej emerytury. PiS uzależnia to od wyborczej wygranej

Dominik Gołdyn
29.08.2019 10:18
Mateusz Morawiecki
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Budżet na 2020 rok bez deficytu i bez... trzynastej emerytury. Jak podaje w czwartek „Dziennik Gazeta Prawna”, w projekcie ustawy budżetowej nie znalazł się zapis o nowym programie PiS dla emerytów. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jeszcze w środę rzecznik rządu na antenie radiowej Jedynki zapewniał opinię publiczną, że wszystkie programy społeczne takie jak 500 plustrzynasta emerytura czy wyprawki szkolne są zabudżetowane na 2020 rok. Z kolei Mateusz Morawiecki w sierpniowym wywiadzie dla „Super Expressu” mówił, że w zależności od sytuacji budżetowej rząd będzie przeznaczać więcej środków na Emeryturę plus albo na waloryzację kwotową.

Nowe informacje na temat trzynastej emerytury w przyszłorocznym budżecie przekazał „Dziennik Gazeta Prawna”. 

Premier Morawiecki i inni czołowi politycy PiS obiecują jednak, że wprowadzą rozwiązanie, jeśli partia wygra wybory. Jest to więc rodzaj politycznego kontraktu.

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Wypłata jednorazowego świadczenia dla emerytów oznaczałaby dla finansów publicznych dodatkowy koszt w wysokości 10 mld złotych. 

Zobacz także

Zgodnie z uchwaloną na początku kwietnia ustawą trzynasta emerytura była wypłacona osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Budżet 2020 bez deficytu 

Projekt budżetu na 2020 rok, przyjęty we wtorek przez rząd, nie zakłada deficytu; zaplanowane w nim dochody i wydatki mają wynieść po 429,5 mld zł.

RadioZET.pl/''DGP''/PAP