Zamknij

Trzynasta emerytura pomogła seniorom? KRD: długi maleją

25.10.2021 21:42
Długi seniorów maleją
fot. Marek BAZAK/East News

Trzynasta emerytura mogła mieć wpływ na uszczuplenie długów seniorów – podaje Krajowy Rejestr Długów.

Emeryci mają zobowiązania względem banków, skarbówki czy operatorów komórkowych, ale te są coraz mniejsze – podaje KRD. Ich sytuację finansową poprawić mogła trzynasta emerytura. Seniorzy niebawem otrzymają też czternastkę.

Łączna kwota długu i tak robi wrażenie. Seniorzy zalegają ze spłatą 5,9 mld złotych. KRD podaje, że w styczniu bieżącego roku łączna kwota ich zobowiązań wynosiła 6,4 mld zł.

Długi seniorów coraz mniejsze

Z 6,4 mld zł do 5,9 mld zł spadło zadłużenie seniorów. Zdaniem ekspertów w KRD na lepszą sytuację finansową seniorów wpłynęły dodatkowe świadczenia tj. trzynasta emerytura, a także - paradoksalnie- pandemia, która ograniczyła wydatki seniorów.

Polacy, również ci ze starszego pokolenia, ograniczyli wydatki ze względu na lockdowny, ale i chęć odłożenia choćby niewielkich kwot w obawie przed nieznanym. Widać to w ich portfelach i bazie danych Krajowego Rejestru Długów

KRD

Wciąż jednak wrażenie robi kwota całkowitego długu i liczba zadłużonych seniorów. Emerytów z takimi zobowiązaniami jest ponad 331 tys., a każdy z nich musi oddać średnio 17 tys. zł.  

  •  Wśród emerytów, figurujących w bazie danych KRD, przeważają kobiety. Jest ich 191 tys. natomiast mężczyzn 139 tys.
  • Panie mają też wyższe zaległości, bo 3,3 mld zł wobec 2,6 mld zł panów.
  • To jednak konto mężczyzn obciąża większe średnie zadłużenie, które wynosi 18 tys. zł w stosunku do 17 tys. zł kobiet.
  • Rekordzista, 74-latek z woj. łódzkiego, ma do oddania 9,1 mln zł.

Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, wylicza świadczenia, za których sprawą sytuacja finansowa seniorów mogła się poprawić.

- W najbliższym czasie należy spodziewać się dalszej poprawy sytuacji finansowej starszych osób. Seniorzy mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenia, jak 500 plus czy 200 złotych dopłaty za szczególną pracę wykonywaną w okresie aktywności zawodowej. Zapewne znajdzie to odzwierciedlenie w naszej bazie danych i zadłużenie starszych osób będzie się nadal zmniejszać – mówi ekspert.

Mało tego, niebawem ruszą wypłaty 14-stej emerytury, zaś od 1 stycznia 2022 roku (jeśli parlamentarzyści opowiedzą się za Polskim Ładem) emeryci pobierający nie więcej niż 2,5 tys. zł brutto nie zapłacą podatku.

RadioZET.pl/KRD