Zamknij

Trzynasta emerytura na stałe? Szefowa MRPiPS: pieniądze są i będą

05.12.2019 16:59
Trzynasta emerytura na stałe. Marlena Maląg o finansowaniu świadczenia
fot. Piotr Molecki/East News

Marlena Maląg, szefowa resortu pracy zapewniła, że pieniądze na „trzynastki” znajdą się w budżecie. Niewykluczone, że świadczenie nie będzie tylko jednorazowym wsparciem.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Trzynasta emerytura miała być finansowana z Funduszu Wsparcia Niepełnosprawnych, na co nie zgodziła się senacka komisja. Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w radiowej Jedynce odpowiada na wątpliwości dotyczące finansowania świadczenia obiecanego emerytom przez Prawo i Sprawiedliwość.

Zobacz także

„Pieniądze na trzynaste emerytury są i będą. Będzie ustawa, która właśnie będzie gwarantowała to dodatkowe świadczenie” – mówiła minister pracy. Jak dodała, rząd będzie pracował nad wpisaniem corocznej „trzynastki” na stałe do ustawy. Co więcej, w ministerstwie przygotowywany jest projekt dotyczący czternastej emerytury.

Marlena Maląg przyznała też, że w ministerstwie pracę zacznie także pełnomocnik ds. demografii – Barbara Socha. Jej funkcją będzie dbanie o odpowiedni poziom dzietności w Polsce, co w dłuższej perspektywie odbije się na świadczeniach dla przyszłych emerytów.

Zobacz także

O trzynastej i czternastej emeryturze mówił premier Morawiecki w swoim expose. Będziemy kontynuować program Emerytura Plus – zapewniał. Będą wypłacane trzynaste emerytury dla emerytów, a od 2021 roku – czternaste.

Jak zapowiadała partia w czasie kampanii wyborczej, „trzynastka” ma zostać na stałe podobnie jak obecny wiek emerytalny. Osoby, którym przysługiwać będą świadczenia emerytalne na poziomie niższym niż 120 procent wysokości średniej emerytury będą mogły liczyć na tzw. „14 emeryturę”.

Zobacz także

Zgodnie z programem partii, emerytura minimalna ma wzrosnąć do kwoty 1200 złotych.

RadioZET.pl/ Polskie Radio/ PAP