Zamknij

Więcej pieniędzy dla emerytów. Premier zdradził szczegóły

22.08.2019 07:31
Trzynasta emerytura co roku? Morawiecki: Zmienimy przepisy
fot. East News/Wojtek Laski

– Chcemy uregulować ustawowo kwestię „Emerytury plus”. Tak, aby seniorzy co roku dostawali „trzynastkę” – mówi premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla „Super Expressu”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

Emerytura plus nadal będzie przysługiwać seniorom. Premier chce kontynuacji programu.

– W zależności od sytuacji budżetowej będziemy przeznaczać więcej środków albo na Emeryturę plus, albo na waloryzację kwotową – dodał premier.

Morawiecki wskazał, że chciałby zająć się przede wszystkim tymi emerytami, którzy zarabiają najmniej. Najbiedniejsi seniorzy dostają wyższą waloryzację, niż wynika to z ustawy. Na waloryzację kwotową emerytur rząd przeznaczył już 9 mln złotych.

Jesteśmy w okresie ustalania budżetu na przyszły rok i chcemy, żeby w 2020 r. była to dobra waloryzacja procentowo-kwotowa dla tych, którzy mają niskie emerytury.

Mówił premier Morawiecki

Program Emerytura Plus, czyli 1100 złotych dla każdego seniora, to jeden z punktów tzw. piątki Kaczyńskiego. Jak zadeklarował premier, dodatkowa emerytura przysługiwać im będzie co roku.

Emeryci zyskają więcej także dzięki obniżce podatku – wskazał Morawiecki. Od października stawka PIT zmaleje z 18 do 17 proc., co pozwoli zaoszczędzić emerytom.

Zobacz także

A co z emeryturą bez podatku?

– Wiem, że emeryci mają często trudną sytuację materialną. Ale to, co proponują nasi polityczni konkurenci, czyli emeryturę bez podatku, uważam za pomysł niesprawiedliwy. Co by oznaczało jej wprowadzenie? To, że ci, którzy mają wysokie świadczenia na przykład 4 czy 5 tys. zł, dostaliby wysoki dodatek, ale ci, którzy mają bardzo niewielkie emerytury, np. 1-1,5 tysięcy złotych, prawie nie odczuliby zwolnienia z podatku – wyjaśnił premier.

Zobacz także

RadioZET.pl/"Super Express"