Zamknij

Trzynasta emerytura. Prezes ZUS: jesteśmy przygotowani

05.12.2019 07:41
Trzynasta emerytura 2020. Kiedy wypłata? Prezes ZUS: jesteśmy przygotowani
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

– Jeśli tylko pojawi się ustawa o wypłacie trzynastej emerytury, będziemy ją wdrażać. Jesteśmy przygotowani – zadeklarowała Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), w rozmowie z „Super Expressem”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Prezes ZUS w wywiadzie zapewniła, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) jest bardzo dobra, czego dowodzą dane o wykonaniu planów finansowych i długoterminowe prognozy.

Zapytana, jakie przełożenie ma dobra kondycja FUS na sytuację emerytów i rencistów, odparła, że dzięki wysokim wpływom Fundusz nie zaciągnął zobowiązań w związku z wypłatą w maju 13. emerytury.

Zobacz także

Natomiast w zeszłym roku nie wykorzystaliśmy całej zaplanowanej dotacji z budżetu państwa.

Gertruda Uścińska

Prezes ZUS wyjaśniła, że w budżecie pozostało wówczas 11 mld zł, które można było przeznaczyć na inne istotne społecznie wydatki. 

W trzech kwartałach bieżącego roku przychody FUS wyniosły 191 miliardów złotych, z czego 150 miliardów złotych pochodziło ze składek na ubezpieczenia społeczne. Przychody były wyższe o 9 procent niż w takim samym okresie ubiegłego roku [...] Z kolei na wydatki FUS złożyło się 168 miliardów złotych na emerytury i renty i 19 miliardów złotych na zasiłki i inne świadczenia.

Gertruda Uścińska

„Jesteśmy przygotowani”

Uścińska na pytanie, kiedy w 2020 roku zostanie wypłacona trzynasta emerytura oraz ile pieniędzy dostanie każdy emeryt, odpowiedziała, że ZUS czeka na ustawę w tej materii. „Jeżeli tylko się pojawi, będziemy ją wdrażać. Jesteśmy przygotowani” – zadeklarowała.

Zobacz także

Dopytywana o kwestię finansowania trzynastek w kolejnych latach, prezes ZUS powiedziała, że każda wypłata dodatkowych świadczeń jest konsultowana z ZUS, który może wcześniej przeprowadzić symulacje finansowe. Dzięki temu – wyjaśniła – Zakład może służyć rządowi radą w zakresie możliwości finansowych FUS.

W tym roku wypłaciliśmy jednorazowe świadczenie w łącznej kwocie ponad 9 miliardów złotych. W tym z FUS wydatkowano na ten cel 8,5 miliardów złotych bez korzystania z dodatkowej dotacji z budżetu państwa, co pokazuje, jak dobre obecnie mamy wpływy.

Gertruda Uścińska

Nie wiadomo, kiedy mogą zostać wypłacone dodatkowe świadczenia dla emerytów i rencistów. W 2019 roku trzynastki trafiły do seniorów w maju. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Super Express