Zamknij

Likwidacja limitu składek na ZUS. Pracodawcy piszą list do premiera

13.09.2019 08:35
Pracodawcy chcą utrzymania limitu składek na ZUS
fot. Shutterstock/Alexandros Michailidis

Pracodawcy apelują o utrzymanie obecnie obowiązującego limitu składek na ZUS i piszą list do premiera. Podpisało się pod nim 55 organizacji.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Ustawa budżetowa na 2020 przewiduje dodatkowe środki w związki ze zniesieniem limitu składek na ubezpieczenia społeczne. To pieniądze od najzamożniejszych przedsiębiorców. Zgodnie z obecnym stanem prawnym roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynosi 142 950 złotych. Powyżej tej kwoty przedsiębiorcy nie muszą opłacać składek.

Przedstawiciele biznesu w liście do premiera piszą o skutkach zniesienia obecnie obowiązującego limitu jako bariery dla działalności firm. Powołują się przy tym na rządową Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju.

W trosce o zapewnienie ciągłości rozwoju gospodarczego Polski apelujemy o utrzymanie tzw. limitu składek na ZUS. Zniesienie limitu składek przeczy celom Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, który zakłada zwiększanie udziału innowacyjnych inwestycji oraz tworzenie wysokopłatnych miejsc pracy.

Czytamy w liście

Pracodawcy wskazują, że pierwszym następstwem zniesienia limitu składek na ZUS będą obniżki pensji dla pracowników nawet o 11 procent. Koszty zatrudnienia pracownika wzrosną bowiem o 16 procent – szacują organizacje.

Zobacz także

– Skąd firmy wezmą pieniądze na sfinansowanie tak ogromnych obciążeń? Nie tylko ograniczą inwestycje i podwyżki, ale też przeznaczą mniej środków np. na dopłaty ze strony pracodawcy do rozpoczynających swoje funkcjonowanie Pracowniczych Planów Kapitałowych – twierdzą pracodawcy. 

Zobacz także

W liście czytamy także o innych następstwach działania rządu. Jak twierdzą pracodawcy, zniesienie limitu uderzy także w pracowników na umowach o pracę i spowoduje ucieczkę od zatrudniania specjalistów w takiej formie, a także wybór pracy za granicą. Jak czytamy, zmiana ta dotknie w szczególności pracowników sektorów nowych technologii i zaawansowanych procesów biznesowych.

Zobacz także

Organizacje pracodawców jasno wskazują, że zniesienie limitu pogrąży biznes. Apelują tym samym o jego utrzymanie. Pod listem podpisały się organizacje takie jak: Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Federacja Przedsiębiorców Polskich czy Business Centre Club.

RadioZET.pl