Oceń
Pracodawcy apelują o utrzymanie obecnie obowiązującego limitu składek na ZUS i piszą list do premiera. Podpisało się pod nim 55 organizacji.
Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin
Ustawa budżetowa na 2020 przewiduje dodatkowe środki w związki ze zniesieniem limitu składek na ubezpieczenia społeczne. To pieniądze od najzamożniejszych przedsiębiorców. Zgodnie z obecnym stanem prawnym roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynosi 142 950 złotych. Powyżej tej kwoty przedsiębiorcy nie muszą opłacać składek.
Przedstawiciele biznesu w liście do premiera piszą o skutkach zniesienia obecnie obowiązującego limitu jako bariery dla działalności firm. Powołują się przy tym na rządową Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju.
W trosce o zapewnienie ciągłości rozwoju gospodarczego Polski apelujemy o utrzymanie tzw. limitu składek na ZUS. Zniesienie limitu składek przeczy celom Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, który zakłada zwiększanie udziału innowacyjnych inwestycji oraz tworzenie wysokopłatnych miejsc pracy.
Pracodawcy wskazują, że pierwszym następstwem zniesienia limitu składek na ZUS będą obniżki pensji dla pracowników nawet o 11 procent. Koszty zatrudnienia pracownika wzrosną bowiem o 16 procent – szacują organizacje.
– Skąd firmy wezmą pieniądze na sfinansowanie tak ogromnych obciążeń? Nie tylko ograniczą inwestycje i podwyżki, ale też przeznaczą mniej środków np. na dopłaty ze strony pracodawcy do rozpoczynających swoje funkcjonowanie Pracowniczych Planów Kapitałowych – twierdzą pracodawcy.
W liście czytamy także o innych następstwach działania rządu. Jak twierdzą pracodawcy, zniesienie limitu uderzy także w pracowników na umowach o pracę i spowoduje ucieczkę od zatrudniania specjalistów w takiej formie, a także wybór pracy za granicą. Jak czytamy, zmiana ta dotknie w szczególności pracowników sektorów nowych technologii i zaawansowanych procesów biznesowych.
Organizacje pracodawców jasno wskazują, że zniesienie limitu pogrąży biznes. Apelują tym samym o jego utrzymanie. Pod listem podpisały się organizacje takie jak: Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Federacja Przedsiębiorców Polskich czy Business Centre Club.
RadioZET.pl
Oceń artykuł
