Zamknij

Trzy kluczowe dla gospodarki branże toną w długach. Będzie jeszcze gorzej

07.12.2021 11:17
Przedsiębiorcy toną w długach
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Zobowiązania polskich przedsiębiorców względem banków czy kontrahentów sięgnęły 38,5 mld złotych. To niemal równowartość rocznych kosztów wypłaty 500 plus dla wszystkich uprawnionych.

Lockdown, który przez wiele miesięcy paraliżował polskie firmy, wciąż daje się we znaki. Przedsiębiorcy nie odrobili jeszcze pandemicznych strat, a co więcej, zapożyczają się i zwiększają długi.

Przeterminowane o co najmniej 30 dni zobowiązania przedsiębiorstw wyniosły na koniec września 2021 roku 38,5 mld zł, wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. To mniej więcej tyle, ile z publicznych pieniędzy rocznie ucieka na sfinansowanie 500 plus dla wszystkich uprawnionych rodzin.  

Firmy jeszcze długo nie odrobią strat. Kolejny lockdown gwoździem do trumny?

Tylko w bieżącym roku zobowiązania firm względem innych przedsiębiorców lub banków urosły o 4,1 mld złotych, czyli o 12 proc. Największe wzrosty można było odnotować w przypadku kluczowych dla rozwoju gospodarki sektorów, w których pracuje największy odsetek Polaków. Mowa o handlu, budownictwie i przemyśle.

Dynamika wzrostu na poziomie 12 proc. pokazuje, że pandemia odcisnęła swoje piętno na biznesie. Wcześniej w skali roku zaległości zwiększały się co najwyżej o 9 proc. Przez rok kwota urosła o 4,1 mld zł, a dla porównania w pierwszym półroczu pandemii o 1,2 mld zł 

Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Autorzy raportu podkreślili ponadto, że wciąż jednej trzeciej firm z sektora MŚP nie udało się odbudować obrotów do poziomu osiąganego przed pandemią. Z przytoczonych w raporcie badań wynika, że przed zadłużonymi przyszłość rysuje się w ciemnych barwach.

Co trzecia z tych firm nie wie, kiedy uda im się przywrócić sprzedaż, a co szósta (17 proc.) nie daje sobie już na to żadnych szans. Niewiele mniej mówi, że stanie się to najwcześniej za 2-3 lata.

wykres_sektory_z_najwiekszymi_zaleglosciami

Gospodarce dodatkowo nie sprzyjają obostrzenia, które – choć są łagodne na tle innych krajów, to przysparzają przedsiębiorcom problemów. Hotelarze i restauratorzy wobec braku możliwości weryfikacji szczepień zastanawiają się, w jaki sposób mieliby przestrzegać limitów klientów. Sprzedawcy z kolei obawiają się powrotu kolejek i konieczności wydłużenia godzin  pracy sklepów. Handel w ostatnim roku zwiększył swoje długi o 9 proc., zaś wszyscy przedsiębiorcy z tej branży zalegają z łączną spłatą 8,8 mld zł.

RadioZET.pl/BIG Info Monitor