Zamknij

Rzecznik rządu o otwarciu salonów fryzjerskich

11.05.2020 08:37
Trzeci etap odmrażania gospodarki. Kiedy otwarcie salonów fryzjerskich
fot. Unai Huizi/shutterstock (ilustracyjne)

Odmrażanie gospodarki ruszyło. W ramach trzeciego etapu luzowania restrykcji działalność wznowić będą mogli przedsiębiorcy działający w branży beauty, jak kosmetyczki czy fryzjerzy.

Epidemia koronawirusa spowodowała wprowadzenie ograniczeń w praktycznie każdej sferze życia oraz dotknęła większość gałęzi gospodarki. Choć rząd przedstawił plan jej odmrażania, to wciąż nie wiadomo, kiedy dokładnie niektóre branże będą mogły wznowić działalność.

Na kolejny etap luzowania restrykcji czekają m.in. przedstawiciele branży beauty. Z danych resortu rozwoju wynika, że na koniec marca 2020 roku ponad 87,5 tysiąca przedsiębiorców zadeklarowało prowadzenie biznesu zaliczanego do kategorii „fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne”.  Większość z nich, bo aż 99,6 procent stanowią mikrofirmy.

Rzecznik rządu o terminie otwarcia zakładów fryzjerskich

Rzecznik rządu Piotr Müller w radiowej Jedynce mówił o kolejnym, trzecim etapie znoszenia obostrzeń w gospodarce.

Müller, pytany o planowane na ten tydzień ogłoszenie kolejnego etapu łagodzenia obostrzeń związanych z epidemią, w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia przypomniał, że planowane w tym tygodniu ogłoszenie poluzowania obostrzeń miało dotyczyć m.in. zakładów fryzjerskich i lokali gastronomicznych.

Zobacz także

Jak dodał, w poniedziałek i we wtorek sprawą zajmował się będzie Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Wszystko zależeć będzie od danych dotyczących liczby zachorowań i oceny dyscypliny społecznej.

W związku z planami łagodzenia obostrzeń analizowana jest sytuacja epidemiologiczna w kraju i zachowania obywateli, bo z niepokojem obserwujemy, że część osób przestaje nosić maseczki, a to warunek tego, byśmy mogli zdejmować ograniczenia 

- powiedział rzecznik rządu Piotr Müller

Jak zaznaczył, decyzja co do pełnego o przejścia do trzeciego etapu jest nadal przedmiotem dyskusji.

Zobacz także

Resort rozwoju pracuje nad wytycznymi dla branży

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad wytycznymi dla salonów fryzjerskich i kosmetycznych, które w ramach trzeciego etapu odmrażania gospodarki miałyby wznowić działalność.   

Mamy świadomość trudności, z jakimi zmaga się branża beauty, która obejmuje usługi kosmetyczne i fryzjerskie, w dobie pandemii COVID-19. Dlatego odbyliśmy serię spotkań podsumowujących kilkutygodniowy dialog z jej przedstawicielami. Chcemy, aby wytyczne i nowe zasady funkcjonowania nie generowały znaczących kosztów dla salonów kosmetycznych i fryzjerskich, a jednocześnie zapewniały bezpieczeństwo ich klientom

– czytamy w komunikacie resortu rozwoju

Cytowana w komunikacie szefowa resortu Jadwiga Emilewicz mówi, że chciałaby, aby usługi beauty mogły być świadczone możliwie szybko, ale przy zachowaniu wszelkich standardów higieny i bezpieczeństwa pracy.

Mam nadzieję, że dynamika zachorowań w naszym kraju  z tygodnia na tydzień będzie coraz słabsza, co umożliwi otwarcie branży. Ostateczną  decyzję w tej sprawie podejmie premier Morawiecki 

– mówi wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz

Choć nie znamy jeszcze dokładnych wytycznych dla branży ani daty rozpoczęcia trzeciego etapu odmrażania gospodarki, resort rozwoju przypomniał o podstawowym, już obowiązującym reżimie sanitarnym.  

Chodzi o zachowanie dwumetrowego dystansu w przestrzeni publicznej, obowiązkowe zasłanianie nosa i ust oraz przestrzegania zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

RadioZET.pl/PAP