Zamknij

Trzech Polaków na liście najbardziej wpływowych poniżej 30 lat

Piotr Drabik
13.02.2019 14:25
Trzech Polaków na liście Forbesa najbardziej wpływowych poniżej 30 lat
fot. Piotr Molecki/East News, Heartcmuj/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0, Mateusz Tomaszkiewicz/Facebook

W europejskiej edycji rankingu „30 under 30” opracowanego przez magazyn „Forbes” znalazło się trzech Polaków. Za jednego z najbardziej wyróżniających się przed 30. został uznany aktor Maciej Musiał.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

W wąskim gronie wyróżnionych przez magazyn „Forbes” osobistości poniżej 30. roku życia ze starego kontynentu znalazło się trzech Polaków – aktor Maciej Musiał (kategoria sztuka i kultura), twórca gier komputerowych Mateusz Tomaszkiewicz (w kategorii sport i gry) oraz naukowiec Mateusz Hołda (w kategorii nauka i zdrowie).

Maciek Musiał w Radiu ZET: "Kiedy dowiedziałem się o otrzymaniu roli w Wiedźminie, postawiłem wszystkim piwo w Warsie"

Kto z Polaków znalazł się na liście „30 under 30”?

Musiał, który skończył w tym roku 24 lata, został wybrany z powodu swojej roli w serialu „1983” wyprodukowanym przez Netflixa. Zagrał w nim rolę studenta, który w alternatywnej rzeczywistości odkrywa mroczną stronę komunistycznej Polski. „Forbes” podkreślił również, że młody aktor jest również znany z serialu „Rodzinka.pl” oraz z prowadzenia telewizyjnego show „The Voice of Poland”.

Aktor na Instagramie podziękował za wyróżnienie i przypomniał, jak trudna była realizacja serialu „1983”, który był pierwszą polską produkcją Netflixa.

Chciałbym, żeby historia tego projektu była przykładem dla młodych ludzi, że się da. Że warto się rozwijać, mieć marzenia, które są silnikiem naszych działań i o te marzenia walczyć” – napisał Musiał.

Szydło w pierwszej dziesiątce rankingu "Forbesa". Doceniona m.in. za 500 Plus 

Z kolei 29-letni Tomaszkiewicz to jeden z najważniejszych pracowników CD Project Red, polskiego producent gier komputerowych. Był on jednym z głównych twórców trzeciej części „Wiedźmina”, który okazał się sprzedażowym hitem. W zaledwie sześć tygodni od premiery sprzedał się w sześciu milionach egzemplarzy. Tomaszkiewicz odpowiada również za najnowszą produkcję polskiego studia „Cyberpunk 2077”, który również ma zawojować rynek rozrywki elektronicznej. 

Trzeci wyróżniony Polak – 26-letni Hołda – jest pierwszym w Polsce doktorem, który zdobył ten tytuł bez dyplomu magistra. Obecnie jest pracownikiem naukowym Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Hodła kierował zespołem badawczym HEART, którego efektem prac było stworzenie trójwymiarowego modelu serca. Zrekonstruowano je na podstawie tomografii komputerowej danych obrazowych. Badania Hołdy pomagają nie tylko naukowcom, ale i lekarzom w diagnostyce oraz leczeniu pacjentów. 

– Wyróżnienia nie traktuję jednak jako indywidualnego docenienia mojej osoby, lecz dedykuję je wszystkim członkom mojego zespołu naukowego, bez nich nie powstałby nawet ułamek moich osiągnięć – powiedział Hołda w rozmowie z „Forbesem”.

Sprzedano najdroższą działkę budowlaną na świecie. To rekord

W jaki sposób stworzono ranking „30 under 30”?

Zestawienie przedstawia co roku 30 najbardziej obiecujących w swoich kategoriach młodych ludzi poniżej 30. roku życia z USA, Europy i Azji. Pierwszy raz lista została opracowana w 2011 roku.

Laureaci są zgrupowani w 10 branżach: sztuka i kultura, finanse, media i marketing, nauka i zdrowie, działalność społeczna, sport i gry, rozrywka, produkcja i przemysł, handel i e-commerce oraz technologie. W sumie wyróżniono 300 osób z 34 krajów europejskich i 22 spoza starego kontynentu.

Maciej Musiał w prestiżowym rankingu "Forbes"

RadioZET.pl/Forbes/PTD