Zamknij

Trzaskowski chce wyremontować 400 dróg lokalnych

Olga Papiernik
29.08.2018 10:45
  Trzaskowski chce wyremontować 400 dróg lokalnych
fot. PAP Foto

Utwardzenie 400 dróg lokalnych m.in. w Ursusie, Wesołej, Rembertowie i Białołęce, a także modernizację części dużych stołecznych arterii, takich jak Czerniakowska, Modlińska, czy Połczyńska zapowiedział w środę kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski od kilku dni w różnych częściach miasta prezentuje swój program zatytułowany "Stolica lepszej komunikacji". We wtorek na Gocławiu (Praga Południe) mówił o potrzebie rozbudowy warszawskiej sieci tramwajowej; w środę swe kolejne propozycje wyborcze przedstawił w Ursusie, nieopodal południowej obwodnicy Warszawy.

Zobacz także

Konferencja prasowa kandydata PO i Nowoczesnej na prezydenta stolicy poświęcona była modernizacji stołecznych dróg. Towarzysząca Trzaskowskiemu radna PO Aleksandra Gajewska wskazywała, że w Warszawie jest około 400 dróg bocznych, które wymagają remontów. Jedna z nich znajduje się właśnie w miejscu środowego briefingu (ul. Henryka Brodatego), a pozostałe m.in. na Białołęce, w Wesołej, Rembertowie i Ursynowie.

Trzaskowski zadeklarował, że jeśli wygra wybory, przyspieszy modernizację takich nieutwardzonych lokalnych ulic. ""Stolica lepszej komunikacji" to metro, SKM-ka, to linie tramwajowe, które prezentowaliśmy wczoraj. To ułatwienia dla kierowców, np. skrzyżowania bezkolizyjne, budowa parkingów. To również ułatwienia dla mieszkańców, którzy mieszkają przy drogach, które po prostu nie są utwardzone" – powiedział kandydat Koalicji Obywatelskiej.

"Moje zobowiązanie jest takie, że do końca kadencji postaramy się utwardzić wszystkie 400 ulic, które utwardzone nie są. Będzie utwardzać po 100 ulic rocznie" - dodał. Według niego koszt takiego przedsięwzięcia to około 35 milionów złotych.

Trzaskowski zapowiedział ponadto remont dotychczasowych asfaltowych nawierzchni w stolicy. "Mam całą listę takich dróg, choćby Czerniakowska, Modlińska, Kasprzaka, al. Jana Pawła II, Połczyńska" – zaznaczył polityk Platformy.

Zobacz także

Kandydat Koalicji Obywatelskiej powtórzył, że w swym programie "Stolica lepszej komunikacji" stawia przede wszystkim na komunikację publiczną. "Tutaj będą największe inwestycje; chcemy, żeby ten krwiobieg miasta dobrze funkcjonował. To jest dobrze zaplanowane, dotyczy stacji przesiadkowych, bierzemy pod uwagę potoki pasażerów, ale również bierzemy pod uwagę jak zgrać system komunikacji miejskiej z ułatwieniami dla kierowców" – podkreślił Trzaskowski.

Zapowiedział, że w najbliższych dniach zaprezentuje propozycje dotyczące budowy ścieżek rowerowych.

We wtorek na Gocławiu Trzaskowski obiecał rozbudowę sieci tramwajowej, m.in. stworzenie nowej linii z Woli na Wilanów oraz linii, która będzie prowadziła właśnie na Gocław. Kolejne linie, które chciałby wybudować kandydat PO i Nowoczesnej, to linia tramwajowa wzdłuż ulicy Modlińskiej oraz dwie linie na Białołękę. Na program Trzaskowskiego składa się ponadto nowa linia tramwajowa, poprowadzona ze stacji metra Wilanowska na tzw. Mordor, czyli zagłębie biurowe na Mokotowie, a także linie na Odolany i wzdłuż ul. Powązkowskiej.

Koszt rozbudowy sieci tramwajowej to około 1,5 miliarda złotych.

Zobacz także

PAP/Marta Rawicz/OP