Zamknij

Trzaskowski proponuje tańsze mieszkania na wynajem

Olga Papiernik
30.08.2018 10:35
Poseł Platformy Obywatelskiej, kandydat na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski (
fot. PAP Foto

W czwartek kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski zainaugurował program "Wspieramy Rodziny", w ramach którego proponuje m.in. tańsze mieszkania na wynajem czy zwiększenie zasobu mieszkań socjalnych i komunalnych do 100 tys.

- Niesłychanie istotne jest to, żeby inwestować w człowieka. Skupić się również na tym, żeby wyrównywać szanse. W Warszawie jest to sprawa niesłychanie istotna, żeby pomagać rodzinom - podkreślił Trzaskowski na konferencji prasowej zorganizowanej przy zajezdni autobusowej Stalowa na Pradze Północ.

Jak dodał, jedną z najważniejszych dla rodzin kwestii są potrzeby mieszkaniowe i "znalezienie swojego miejsca w Warszawie", o których m.in. mówi akcja "Twój Dom Warszawa" w ramach programu "Wspieramy Rodziny".

Zobacz także

Mieszkanie na wynajem

- Najważniejsza sprawa to tanie mieszkania na wynajem. Chcemy, żeby Warszawa, samo miasto budowało 1500 mieszkań rocznie na tańszy wynajem - zadeklarował polityk. Jak zauważył, - koszt wynajęcia 1m kw. będzie wynosił ok. 25 zł czyli o połowę mniej niż na rynku. W praktyce do mieszkania o średniej wielkości 50m kw. miasto będzie dopłacało ok. 1000zł - zaznaczył.

Białołęka

Podkreślił też, że zajezdnia autobusowa, przy której odbywała się konferencja będzie przeniesiona na Białołękę. - Dokładnie w tym miejscu powstaną mieszkania na wynajem - zapowiedział Trzaskowski. Dodał też, że - wsparcie dla mieszkańców będzie udzielane za pomocą kredytów i samego wkładu zainteresowanych, dzięki czemu inwestycja "będzie sama się finansować".

- Druga propozycja dla tych najbardziej potrzebujących to mieszkania socjalne i komunalne. To niesłychanie istotne, żeby zwiększać ich zasób i deklaruję ze ten zasób zostanie zwiększony do 100 tys. mieszkań - powiedział Trzaskowski.

Jak dodał, - jeżeli ktoś będzie czekał powyżej roku na mieszkanie socjalne lub komunalne w tym momencie miasto pospieszy z pomocą i będzie się starało załatwić lokal - nawet jeżeli trzeba będzie go wynająć na rynku.

Zobacz także

Zgodnie z rozporządzeniem premiera Mateusza Morawieckiego, wybory samorządowe odbędą się 21 października; druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 4 listopada.

PAP/Kalina Kazimierczak-Nafady/OP