Zamknij

Trzaskowski: likwidacja lotniska Okęcie spowoduje problemy dla Warszawy

Olga Papiernik
11.05.2018 10:19
tchórzewski na lotnisku okęcie
fot. PAP Foto

Likwidacja lotniska Okęcie doprowadzi do olbrzymich problemów dla Warszawy, zmarnowania szans rozwoju dla stolicy, biznesu i turystyki - powiedział w piątek kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski.

- PiS planuje zamknięcie lotniska Okęcie, powodując olbrzymie problemy dla dwóch milionów warszawiaków i setek tysięcy ludzi, którzy mieszkają w aglomeracji. To jest pomysł bardzo kontrowersyjny i oparty na kompletnych mrzonkach budowania nowego lotniska w szczerym polu, oparty na wyliczeniach, które nie mają żadnego sensu - ocenił Trzaskowski podczas briefingu przed warszawskim lotniskiem Okęcie.

W czwartek Sejm przyjął specustawę, dzięki której będzie można rozpocząć budowę nowego, międzykontynentalnego lotniska - Centralnego Portu Komunikacyjnego. Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 235 posłów, przeciwko było 190, od głosu wstrzymało się 4 posłów.

Jak mówił Trzaskowski, jeśli - chodzi o szanse rozwoju dla Warszawy, szanse dla biznesu, szanse dla turystyki, to te wszystkie szanse zostaną niestety zmarnowane przez tą bardzo złą decyzję PiS. Do tego dochodzi jeszcze marnotrawienie publicznych pieniędzy - dodał, mówiąc, że w związku z rozwojem Okęcia - wydano setki milionów złotych na terminal, kolejkę SKM i rozwiązania dotyczące kwestii dróg.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Trzaskowski zaznaczył ponadto, że w czwartkowym głosowaniu w Sejmie ws. CPK, nie wziął udziału kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki.

- Co robi Patryk Jaki, dlaczego nie ma odwagi, żeby stanąć w obronie warszawiaków i walczyć o Okęcie? - pytał kandydat PO i N na prezydenta stolicy.

W piątek Patryk Jaki w programie "#RZECZYoPolityce" na Rp.pl. na pytanie, dlaczego wstrzymał się od głosu podczas głosowania odpowiedział: "mimo że popieram budowę tego lotniska, to mam przed sobą teraz spotkania w każdej dzielnicy Warszawy i chce być otwarty na argumenty - bo taki powinien być gospodarz miasta - (...) ludzi, którzy będę chcieli porozmawiać o lotnisku".

Jaki powiedział też, że lotnisko Chopina przestaje być przepustowe, dodatkowo nie spełnia norm związanych z hałasem. "Jeżeli stolica chce się rozwijać, rozwijać w sensie aglomeracyjnym, to po prostu musi szukać nowego miejsca na budowę tego lotniska. Rzeczą naturalną jest to, że proponuje się centralny port" - tłumaczył.

Pierwsza tura wyborów samorządowych ma się odbyć jesienią, w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw

PAP/Marcin Jabłoński, Grzegorz Bruszewski/OP