Zamknij

Plan Trzaskowskiego na Warszawę. Będzie walczył ze smogiem

Olga Papiernik
09.08.2018 10:29
poseł Platformy Obywatelskiej, kandydat na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski
fot. PAP Foto

Stworzenie w Warszawie 100 nowych skwerów i małych parków, zakup 200 autobusów elektrycznych, finansowanie w 100 proc. podłączania budynku do sieci ciepłowniczej - w ten m.in. sposób kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta stolicy Rafał Trzaskowski chce walczyć ze smogiem.

Smog

Trzaskowski podkreślił na briefingu prasowym zorganizowanym przed warszawskim ratuszem, że w kwestii walki ze smogiem ma dla warszawiaków - kilka bardzo konkretnych propozycji. Po pierwsze - podkreślił - chce - walczyć ze wszystkimi kopciuchami, czyli starymi piecami, ogrzewanie którymi w okresie zimowym powoduje duże zanieczyszczenie powietrza.

- Do 2020 roku chcemy zlikwidować je i podłączyć (mieszkania ogrzewane za pomocą tych pieców) do sieci gazowej. I to nie tylko te, które są w mieszkaniach komunalnych, ale również chcemy opracować plan dla mieszkań spółdzielczych czy prywatnych - powiedział Trzaskowski.

Zobacz także

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta stolicy wyjaśnił, że w porównaniu do stanu obecnego, proponowana przez niego zmiana polega na tym, że finansowane będzie - 100 proc. dołączenia się do sieci gazowej, a więc samo podłączenie, a także faza projektowa. - To jest bardzo poważna zmiana, ponieważ często przez to, że te pierwsze fazy nie były finansowane, warszawiacy nie decydowali się na wymianę pieców - dodał.

Zadeklarował ponadto, że jako prezydent Warszawy będzie chciał zakupić 100 urządzeń do pomiaru jakości powietrza, - które pozwolą, aby warszawki indeks powietrza stawał się coraz bardziej precyzyjny. Zapowiedział też zwiększenie obszarów zielonych w stolicy.

- Już parę miesięcy temu mówiłem o swoich projektach dotyczących zieleni (...). Będziemy się starali zrealizować w Warszawie ponad 100 skwerów i nowych, małych parków - zadeklarował Trzaskowski. Dodał, że będą też specjalne dotacja na - zazielenianie podwórek.

e-autobusy

Trzaskowski zaznaczył, że około 40 proc. warszawskiego smogu - bierze się z komunikacji. Chcemy, żeby Warszawa dawała dobry przykład. Do 2023 roku kupimy 200 nowych elektrycznych autobusów, a od roku 2019 w ogóle spółki miejski będą kupowały tylko i wyłącznie tabor niskoemisyjny - zapewnił.

Zadeklarował też zagwarantowanie w planach zagospodarowania przestrzennego Warszawy utrzymania tzw. korytarzy powietrznych i nie zamykanie ich poprzez budowę wieżowców. Zaznaczył, że w walce ze smogiem bardzo ważna jest też współpraca z gminami ościennymi. - Nam się to już udaje poprzez unijny program zintegrowanych inwestycji terytorialnych, o który walczyłem jeszcze będąc posłem do PE - mówił.

- Musimy również współpracować z gminami ościennymi, żeby walczyć ze zjawiskiem smogu. Nad tym dokładnie pracujemy. Dzięki Bogu, Unia Europejska ten program rozbudowy metropolii, nad którym pracowałem z Janem Olbrychtem, przedłużyła. Na tym nam zależy, by metropolia nie była budowana tylko przez sztuczne dołączanie - ze względów wyborczych - okolicznych gmin, tylko żeby współpracować (z nimi) w rozwiązywaniu najważniejszych problemów - mówił.

Trzaskowski był pytany, czy nie obawia się, że jego główny kontrkandydat w wyścigu o fotel prezydenta Warszawy Patryk Jaki - trochę mu ucieka; jest bardziej aktywny. - Rozmową z warszawiakami zajmuję się od wielu, wielu miesięcy. Ponad 150, blisko 160 spotkań. Patryk Jaki ma dosyć sporo do nadrobienia - odparł.

Zobacz także

Zaznaczył, że obecnie intensywnie przygotowuje się do rozpoczęcia formalnej kampanii wyborczej. - W momencie, kiedy się rozpocznie kampania wyborcza i wszystko będzie przebiegało w reżimie kampanijnym, będziemy do tego gotowi; czekamy na to - zapewnił kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Jak mówił, po ogłoszeniu daty wyborów samorządowych przez premiera, będzie - ponad dwa miesiące bardzo intensywnej kampanii. Pomysłów na rozmowę z warszawiakami jest mnóstwo. (...) Kiedy premier się zdecyduje zaordynować kampanię, to wtedy przełożymy jeszcze bieg i po tych ostatnich tygodniach, które były bardzo aktywne, ta aktywność będzie jeszcze większa - zapewnił.

Trzaskowski był też pytany o swój wpis w mediach społecznościowych: - Dziś najpilniejszą sprawą w Warszawie i całej Polsce jest zatrzymanie niszczenia społeczeństwa i łamanie praw obywatelskich, których dokonuje rząd PiS. Budowę autostrady można wstrzymać i wrócić do tego za kilka lat.

Trzaskowski odpowiadając podkreślił, że cały jego wpis dotyczył PiS. - Otóż PiS wstrzymuje inwestycje drogowe. Wstrzymał obwodnicę Warszawy, która jest niesłychanie istotna dla naszego miasta - powiedział. Według kandydata - PiS nie jest w stanie poradzić sobie z inwestycjami drogowymi.

- PiS oskarżało kiedyś PO, że ta buduje za wolno i za drogo. A dzisiaj samo buduje dużo drożej niż my i nie jest w stanie wytrzymać tego nawet najbardziej podstawowego tempa - powiedział Trzaskowski. Dodał, że najbardziej niepokoi go wstrzymywanie inwestycji drogowych w Warszawie.

- Jesteśmy w stanie poradzić sobie z inwestycjami, które PiS opóźnia, natomiast z łamaniem demokracji i praworządności będzie dużo trudniej, bo tu niektóre zmiany są nieodwracalne - dodał kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta stolicy.

Zobacz także

PAP/Marzena Kozłowska/OP