Zamknij

Truskawki coraz tańsze. Ile trzeba za nie zapłacić?

16.06.2021 18:20
Jakie ceny truskawek
fot. TADEUSZ KONIARZ/REPORTER/East News

Ceny truskawek w dół. Niebawem na targowiskach przybędzie stoisk z owocami, za które zapłacimy znacznie mniej.

Cena truskawek na początku sezonu sięgała nawet 30 złotych za kilogram, o czym informowaliśmy w połowie maja.

Po miesiącu ceny stabilizują się. Truskawek na targach pojawi się więcej, a ich cena spadnie nawet do kilku złotych za kilogram.

Ile kosztują truskawki? Coraz większy wybór, ceny w dół

Przy zawrotnym tempie wzrostu inflacji truskawki należą do tej kategorii produktów, których cena będzie spadać. Jak wyjaśnia w rozmowie z PAP Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, pogoda sprzyja dojrzewaniu truskawek, dzięki czemu będzie ich więcej na rynku.

Ekspertka wyliczyła, że zbiory w tym roku mogą przynieść nawet 180 tys. ton owoców.

Jak do tej pory pogoda jest sprzyjająca, truskawki są nawodnione, a zapowiedzi pojawienia się wysokich temperatur przyspieszy dojrzewanie i wysyp owoców 

Bożena Nosecka

Pierwszymi w kolejce po truskawki są zakłady przetwórcze, które już rozpoczęły zakupy. Na razie kupowane są owoce do tłoczenia, a za truskawki proponuje się 2,1-2,3 zł za kg. W minionym roku cena wyniosła 2,5 zł za kg.

Ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera wskazuje na zróżnicowane ceny na targowiskach. We wtorek 14 czerwca 2021 roku można było kupić truskawki za 3-4 zł za kg. W środę już żądano 5-7 zł za kg.

Kmera wskazał na ogromny popyt na truskawki. W Broniszach sprzedaje się je nocą, rano nie ma już owoców niemalże na żadnym stoisku.

RadioZET.pl/PAP