Zamknij

Trump: nowa NAFTA warunkiem zdjęcia ceł na stal z Kanady i Meksyku

Olga Papiernik
05.03.2018 15:45
Trudeau, Trump
fot. East News

Prezydent USA Donald Trump zasugerował w poniedziałek na Twitterze, że tylko podpisanie - nowej i uczciwej - umowy o wolnym handlu z Kanadą i Meksykiem (NAFTA) może zagwarantować tym dwóm krajom wyłączenie z ceł na import stali i aluminium.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

- Mamy duże deficyty handlowe z Meksykiem i Kanadą - napisał Trump na Twitterze. - NAFTA, która jest właśnie renegocjowana, była dla USA złym układem. (Spowodowała) masową relokację firm i miejsc pracy. Taryfy na stal i aluminium zostaną zniesione wyłącznie, jeśli podpisana zostanie nowa i uczciwa NAFTA.

Dodatkowo Trump chce, by Kanada - lepiej traktowała naszych rolników -, a Meksyk musi - zrobić znacznie więcej, by powstrzymać napływ narkotyków do USA -, gdyż - nie zrobili tego, co należy.

Trump oświadczył pod koniec zeszłego tygodnia, że nałoży na import stali cło w wysokości 25 proc., a na import aluminium - 10 proc. Nie sprecyzował jednak, czy decyzja dotyczyć będzie importu z Kanady i Meksyku. Przedstawiciele rządu Kanady powiedzieli w piątek, że z uwagi na głęboką integrację rynków obu krajów Kanada będzie starała się o wyłączenie z nowych taryf.

Zobacz także

Z inicjatywy Waszyngtonu Stany Zjednoczone, Kanada i Meksyk są obecnie w trakcie renegocjacji trójstronnego układu o wolnym handlu (NAFTA). Siódma runda rozmów ruszyła 25 lutego w stolicy Meksyku i ma potrwać do 6 marca. Ósma planowana jest na marzec w Waszyngtonie.

Tymczasem w Meksyku 30 marca rusza kampania przed wyborami prezydenckimi, które zaplanowane są na 1 lipca.

Macron: UE musi zareagować w WTO na amerykańskie cła na stal

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w poniedziałek, że planowane przez USA nałożenie taryf celnych na import stali i aluminium stanowiłoby naruszenie reguł Światowej Organizacji Handlu (WTO), a UE powinna na nie zareagować - szybko i proporcjonalnie.

Zobacz także

- Ważne w tym kontekście, by UE zareagowała szybko i proporcjonalnie przed WTO i z poszanowaniem (zasad) WTO - oświadczył Macron po spotkaniu z premierem kanadyjskiej prowincji Quebec Philippe'em Couillardem.

Zdaniem Macrona nałożenie ceł przez USA byłoby wyrazem - gospodarczego nacjonalizmu -, a to - zła odpowiedź -, gdyż jest to wojna, w której przegrywają wszyscy.

Prezydent Trump zapowiedział w czwartek, że w tym tygodniu wprowadzi cła na import stali i aluminium; ma to pomóc amerykańskim firmom, które według Trumpa ucierpiały przez niesprawiedliwe umowy handlowe. Import stali ma być objęty taryfą w wysokości 25 proc., a aluminium - 10 proc.

Zobacz także

Decyzję Trumpa oprotestowali niemal wszyscy partnerzy handlowi USA; UE oznajmiła, że rozważa wprowadzenie taryf odwetowych na amerykańską stal i szereg innych produktów, w tym na produkty rolne. - Głębokie zaniepokojenie - wyraziła brytyjska premier Theresa May. Retorsje rozważają także Meksyk, Brazylia, Kanada i Chiny.

Zobacz także

PAP/OP