Zamknij

Trump ma ogłosić w czwartek sankcje handlowe wobec Chin

Olga Papiernik
22.03.2018 09:56
Donald Trump
fot. PAP Foto

Prezydent Donald Trump  ma ogłosić w czwartek sankcje handlowe wobec Chin, w tym cła i inne posunięcia ochronne dla amerykańskiego przemysłu - poinformował w środę Biały Dom. Sankcje mają być ogłoszone o godz. 12.30 czasu lokalnego (17.30 czasu polskiego).

Zobacz także

Jak głosi komunikat Białego Domu administracja prezydenta Trumpa zdecydowała się zastosować sankcje w odpowiedzi na praktyki strony chińskiej polegające na kradzieży i transferach własności intelektualnej amerykańskich firm.

Podkreślono, że zdecydowano się na sankcje po wieloletnich negocjacjach z Chinami, które nie przyniosły pożądanych rezultatów.

Według amerykańskich mediów Biały Dom przewiduje wprowadzenie ceł ochronnych na sumę od 30 do 60 mld dolarów oraz posunięcia ograniczające wzajemne inwestycje. Może być też wniesiona skarga do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Zobacz także

Specjalny przedstawiciel rządu USA ds. handlu Robert Lighthizer oświadczył w środę w Kongresie, że Waszyngton zamierza "wywrzeć maksymalny nacisk na Chiny, a minimalny na amerykańskich konsumentów". Dodał, że kluczowe znaczenie dla gospodarki USA ma ochrona własności intelektualnej.

Uważamy, że jest to, być może, najważniejsze dla przywrócenia równowagi w handlu (z Chinami) - powiedział Lighthizer występując przed komisją ds. zasobów i środków Izby Reprezentantów.

Chiny wspierają ataki hakerskie na amerykańskie firmy?

Według anonimowych przedstawicieli administracji, Waszyngton ma dowody, że strona chińska nawiązuje porozumienia o współpracy z firmami USA, które wykorzystuje do nakłaniania ich do transferów technologii. Ponadto Chiny lokują swoje inwestycje w strategicznych gałęziach przemysłu USA oraz mają dokonywać i wspierać ataki hakerskie.

Wnioski te znalazły się w przeglądzie chińskich praktyk handlowych, który prezydent Trump zarządził w sierpniu ub. r.

Zastosowanie sankcji handlowych przez Waszyngton i spodziewane kontrposunięcia chińskie wywołują obawy przed szerszą wojną handlową.

PAP/OP

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku