Zamknij

Trump i Putin otwierają historyczny szczyt

Olga Papiernik
16.07.2018 15:39
donald trump i wladimir putin na szczycie w helsinkach
fot. PAP Foto

Przywódcy ze Stanów Zjednoczonych i Rosji otworzyli w poniedziałek historyczny szczyt w Helsinkach, a Donald Trump obiecał "niezwykły związek", a Władimir Putin powiedział, że najwyższy czas zakończyć spory na całym świecie.

Patrząc ponuro, wymienili wstępne uwagi przed prasą na początku szczytu w Helsinkach.
    
Putin powiedział: - Nadszedł czas, aby porozmawiać w sposób merytoryczny o naszych relacjach i problematycznych obszarach świata.

Trump pogratulował Putinowi bycia gospodarzem Mistrzostw Świata w piłce nożnej, które zakończyły się w niedzielę w Moskwie z udziałem szefa Kremla.
    
Trump powiedział, że szczyt obejmie - wszystko, od handlu, przez wojsko, pociski, energię nuklearną po Chiny.
    
- Myślę, że razem mamy wielkie możliwości jako dwa kraje, szczerze mówiąc, nie dogadywaliśmy się przez ostatnie kilka lat - dodał Trump.
    
- Nie byłem tu zbyt długo (jako prezydent), zbliżam się do dwóch lat, ale będziemy mieli niezwykły związek, taką mam nadzieję.

Szczyt obejmowałby rozbrojenie jądrowe, powiedział Trump.

- I naprawdę myślę, że świat chce, żebyśmy się dogadywali, jesteśmy dwiema potężnymi siłami jądrowymi, mamy 90 procent energii jądrowej i to nie jest dobra rzecz.
    
- A wraz z tym świat czeka i z niecierpliwością ja również czekam na naszą osobistą dyskusję - dodał Trump, gdy obaj przywódcy poszli rozpocząć pierwszą sesję pomiędzy sobą a ich tłumaczami.

jit-mp/bp/OP