Zamknij

Trójmorze. USA obiecały 1 mld dolarów na inwestycje energetyczne

16.02.2020 17:49
Trójmorze. USA obiecały 1 mld dolarów na inwestycje energetyczne
fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP (ilustracyjne)

Stany Zjednoczone obiecały przekazać miliard dolarów na inwestycje energetyczne dla krajów inicjatywy Trójmorza. Zdaniem szefa polskiej dyplomacji Jacka Czaputowicza to ważny sygnał i bodziec do poprawy infrastruktury w naszym regionie. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Takie plany ogłosił sekretarz stanu USA Mike Pompeo w sobotę, w drugim dniu Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Szef amerykańskiej dyplomacji zapewniał, że środki te zostaną przekazane przez agencję rządową (DFC, International Development Finance Corporation) przy wsparciu Kongresu USA.

- Naszym celem jest ożywienie prywatnych inwestycji w sektorach energetycznych tych państw - argumentował Pompeo w wystąpieniu na dorocznej konferencji.

Zobacz także

Szef MSZ: USA chcą uczestniczyć w inwestycjach energetycznych

Bardzo pozytywnie deklarację USA przyjął minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

- Pieniądze będą mogły być przeznaczone na zwiększenie przepływu surowców energetycznych i poprawę stanu infrastruktury - stwierdził. Czaputowicz dodał, że cieszy się, że Stany Zjednoczone będą partnerem w tych inwestycjach.

Czaputowicz powiedział, że chodzi m.in. o stworzenie możliwości przesyłu gazu, co jest ważne zarówno dla państw Trójmorza, jak i dla tych krajów, które nie są członkami inicjatywy, jak np. Ukraina.

USA ze swojej strony chcą eksportować gaz, co stworzy im możliwość poważnego zaangażowania w ten projekt

Jacek Czaputowicz

Minister stwierdził, że wsparcie USA należy interpretować jako ruch w kierunku uniezależnienia się od dostaw surowców energetycznych z Rosji.

Czaputowicz dodał, że odbiera głos amerykański jako chęć zaangażowania się w sprawy regionu. - To są ważne gesty, pokazujące że Stany Zjednoczone mają w polu widzenia tę część Europy i nam bardzo na tym zależy - powiedział.

Zobacz także

Co to jest inicjatywa Trójmorza?

Została powołana w 2015 r. jako platforma współpracy państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.

Członkami inicjatywy są: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

Jej strategicznym celem jest wzmacnianie spójności Unii Europejskiej poprzez zacieśnienie współpracy gospodarczej w obszarze infrastruktury, energetyki i cyfryzacji państw Europy Środkowej.

Tegoroczny szczyt inicjatywy Trójmorza odbędzie się w Estonii.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP