Zamknij

Ranking Transparency International o korupcji. Jakie miejsce zajęła Polska?

23.01.2020 12:53
Transparency International. Jest najnowszy ranking korupcji. Jak wypadła Polska?
fot. Rawpixel.com/Shutterstock (ilustracyjne)

W najnowszym rankingu wskaźnika percepcji korupcji, opracowanego przez Transparency International, Polska znalazła się na 41. miejscu. Organizacja w raporcie szczególnie alarmowała o sytuacji na Malcie i Brazylii.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Transparency International, międzynarodowa organizacja pozarządowa walcząca z korupcją, opublikowała najnowsze zestawienie wskaźnika percepcji korupcji (z ang. Corruption Perceptions Index). W rankingu ujęto 180 krajów.

Pierwsze miejsce w rankingu, które oznacza najmniej skorumpowane państwa, znalazła się ex aequo Dania i Nowa Zelandia. Na 100 możliwych do zdobycia punktów, oba kraje zdobyły po 87. 

Zobacz także

W pierwszej dziesiątce przeważały państwa Europy Zachodniej. Na samym końcu zestawienia znalazła się Somalia (9 punktów), Sudan Południowy (12 punktów) i Syria (13 punktów).

Polska znalazła się na 41. miejscu z 58 punktami. W ubiegłym roku nasz kraj był notowany o pięć miejsc wyżej. Ranking Transparency International został opracowany na podstawie ankiet i danych z 13 międzynarodowych organizacji.

W tych krajach demokracja jest w kryzysie

W tegorocznym raporcie skupiono się na Malcie i Brazylii, gdzie korupcja osłabia rządy prawa i demokrację. Ponad dwa lata po zabójstwie dziennikarki Daphne Caruany Galizi, Malta wciąż pogrążona jest w politycznym kryzysie.

Zobacz także

Po protestach w grudniu 2019 roku ze stanowiska ustąpił premier kraju Joseph Muscat. Jego środowisko miało być powiązane z grupami przestępczymi, co skrupulatnie opisywała Galizia. 

Na niską pozycję Malty w rankingu (50. miejsce) wpływ miał również afera Panama Papers oraz upadek miejscowego banku. 

Transparency International skrytykował również prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro, który stara się wywierać wpływy polityczne na instytucje antykorupcyjne. "Rosnąca bezkarność grozi osłabieniem demokracji i destabilizacją kraju" - podkreślono w raporcie.

Organizacja przestrzega również państwa zachodnioeuropejskie przed "samozadowoleniem" z wysokich miejsc w rankingu, ponieważ nawet w krajach skandynawskich zdarzały się przypadku afer korupcyjnych. 

Zobacz także

RadioZET.pl/AFP