Zamknij

Transformacja energetyczna da 300 000 wysokopłatnych miejsc pracy

09.09.2020 13:19
farma wiatrowa
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Transformacja energetyczna wygeneruje w ciągu 20 lat 300 000 nowych, dobrze płatnych miejsc pracy. W regionach górniczych w przejście na zieloną energię zostanie zainwestowane 60 mld zł.

Transformacja energetyczna staje się w Polsce coraz bardziej palącym problemem. Katastrofa klimatyczna powodowana rozległym stosowaniem paliw kopalnych, w tym węgla, jest już nieunikniona. Jeśli jednak świat solidarnie ograniczy, a następnie całkowicie wstrzyma emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, według naukowców uda się zatrzymać globalny wzrost temperatury na poziomie dwóch stopni Celsjusza.

Odejście od energetyki węglowej budzi ogromne protesty w regionach, które swoje bogactwo od dziesięcioleci budowały na sprzedaży polskiego „czarnego złota”. Górnicy stanowią siłę, od której odbijały się dotychczasowe rządy, opóźniając reformy.

Zobacz także

Rozpoczęcia rozwiązywania problemu emisji dwutlenku węgla do atmosfery nie da się już jednak odłożyć. Według porozumień paryskich, do 2030 roku świat powinien zmniejszyć produkcję gazów cieplarnianych o połowę, by do 2050 roku całkowicie przejść na zeroemisyjne źródła energii. Polska zrobiła w tym kierunku pierwsze kroki, podpisując z USA umowę wstępną na wybudowanie w naszym kraju elektrowni atomowych.

Zobacz także

Minister klimatu Michał Kurtyka podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu zapewnił górników, że nie zostaną pozostawieni sami sobie. Na osoby, które stracą pracę w opalni mają czekać nowe, wysokopłatne stanowiska w nowej, zeroemisyjnej energetyce.

300 000 miejsc pracy dzięki transformacji energetycznej. Skorzystają górnicy

Według ministra klimatu Michała Kurtyki dzięki transformacji energetycznej w Polsce do 2040 roku powstanie 300 000 nowych, wysokopłatnych miejsc pracy.

Po raz pierwszy dostępne będą tak znaczące środki na transformację - 60 mld zł, dla których pięć polskich regionów węglowych musi znaleźć dobre, mądre, atrakcyjnie ekonomiczne projekty (...). Konkretne strategie sprawiedliwej transformacji w regionach powinny być gotowe na koniec tego roku, by w początkach przyszłego roku zostały zasilone wiarygodnymi projektami.

Michał Kurtyka, minister klimatu

Minister dodał, że podstawą dla zmian w Polsce będzie idea „sprawiedliwej transformacji”, która polegać ma na oferowaniu górnikom odchodzącym z kopalni oraz innym pracownikom „tradycyjnej energetyki” miejsc pracy w innych przemysłach. Duża część z nich ma powstać dzięki rozwojowi zeroemisyjnych i odnawialnych źródeł energii, w których potrzeba będzie ekspertów.

Zagłosuj

Czy Polska powinna odejść od energetyki węglowej?

Liczba głosów:

W projekcie „Polityka Energetycznej Polski do 2040 roku” przewidziano, że w dwie dekady powstanie w naszym kraju zupełnie nowy system energetyczna, który mocą ma odpowiadać obecnemu Wśród szykowanych inwestycji wymieniono wybudowanie sześciu bloków jądrowych o łącznej mocy ok. 7-9 gigawatów oraz rozwój energetyki wiatrowej na morzu, która docelowo ma osiągnąć ok. 11 gigawatów mocy.

W 2030 roku 1/3 produkowanej w Polsce energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych.

RadioZET.pl/PAP