Zamknij

Transakcje Mariana Banasia. Czy szef NIK ukrywa majątek?

09.08.2021 10:14
Transakcje Mariana Banasia. Czy szef NIK ukrywa majątek
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EastNews

„Rzeczpospolita” wzięła pod lupę transakcje Mariana Banasia. Gazeta powołuje się na informacje CBA i prokuratury, z których ma wynikać, że szef NIK rozliczał się gotówkowo, poza wiedzą fiskusa, mimo że posiada osiem rachunków bankowych.

Marian Banaś  i jego bezgotówkowe transakcje zwróciły uwagę służb. W Sejmie ma się odbyć głosowanie, na mocy którego szefowi NIK będzie mógł zostać uchylony immunitet. Jeśli do tego dojdzie, może usłyszeć zarzuty ukrywania majątku.

W lipcu 2021 roku pisaliśmy, że NIK ujawnił rządowe błędy, zarzucając politykom kreatywną księgowość, ukryte wydatki i brak przejrzystości finansów publicznych. Resort finansów bronił swojej racji. Marian Banaś powiedział wtedy, że przeprowadzona przez Najwyższą Izbę Kontroli analiza wykonania budżetu państwa wykazała, że w zeszłym roku rząd zastosował bezprecedensowe mechanizmy służące wypychaniu wydatków poza budżet. Stosowanie takich praktyk doprowadziło do znacznej rozbieżności między wysokością deficytu i długu raportowanych według metodologii krajowej i unijnej. 

Transakcje Mariana Banasia. Szef NIK pod lupą

We wtorek (10 sierpnia 2021) sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych ma głosować nad wnioskiem prokuratury o uchylenie immunitetu Marianowi Banasiowi, prezesowi NIK, by postawić mu zarzuty ukrywania majątku.

Banaś, choć piastował funkcje wiceministra i ministra finansów, szefa Służby Celnej, a potem Krajowej Administracji Skarbowej oraz generalnego inspektora informacji finansowej, unikał płacenia podatków – zarówno rozliczając się z kontrahentami, jak i pomagając finansowo synowi. E-maile, które CBA odkryło w laptopach Banasiów, dowodzą, że obaj mieli tego świadomość

Fragment artykułu „Rzeczpospolitej”

Marian Banaś od 2005 zaczął piastować najwyższe funkcje w państwie dotyczące finansów i podatków. Jako funkcjonariusz publiczny składał oświadczenia majątkowe, które kwestionują dziś CBA i prokuratura, zarzucając prezesowi NIK, że skłamał aż w dziesięciu z nich. W oświadczeniu za 2016 r. podał np., że posiada 550 tys. zł w gotówce, choć z analizy kont bankowych wynika, że miał ponad 963 tys. zł. W tym za 2017 r. wykazał 380 tys. zł, a miał 825 tys. zł. Kiedy obejmował funkcję prezesa NIK (sierpień 2019 r.), podał, że ma 2,721 mln zł, choć posiadał o 550 tys. zł więcej (wzrost finansów to efekt sprzedaży kamienicy w Krakowie, która stała się początkiem jego problemów).

"Rzeczpospolita" informuje, że Banaś wiele poważnych transakcji finansowych dokonywał nie poprzez oficjalne przelewy w banku, ale gotówką: "poza obiegiem, czyli wiedzą fiskusa, przekazał synowi od 426 tys. zł do 494 tys. zł, a sumy te nie zostały zgłoszone organom podatkowym pod jakimkolwiek tytułem umów cywilnoprawnych. 

Według gazety, kolejnym problemem szefa NIK może być zakup od Galerii New Form – piramidy finansowej – rzeźby (certyfikatu). Banaś miał twierdzić, że dopiero gdy odzyskał pieniądze, dowiedział się, z czym ma do czynienia.

RadioZET.pl/PAP/Rzeczpospolita