Zamknij

Toyota wycofuje kolejne 2.4 miliony samochodów hybrydowych

Olga Papiernik
05.10.2018 13:05
toyota prius
fot. east news

Japoński gigant samochodowy Toyota powiedział w piątek, że wycofuje ponad 2,4 miliona samochodów hybrydowych z powodu wad, które mogą spowodować awarie, zaledwie miesiąc po poprzednim wycofaniu.

Firma we wrześniu powiedziała, że po odkryciu problemu technicznego, który może spowodować pożar, odwołuje ponad milion samochodów hybrydowych na całym świecie.

Toyota Prius i Auris

Najnowsze ogłoszenie dotyczy kilku modeli Priusa i jego hybrydowych pojazdów Auris wyprodukowanych w okresie od października 2008 r. do listopada 2014 r., z ponad milionem uszkodzonych samochodów w Japonii.

Kolejne 830 000 znajduje się w Ameryce Północnej, 290 000 w Europie, 3 000 w Chinach, a reszta w innych częściach świata.

Zidentyfikowany problem powstaje, gdy samochody nie wprowadzą "bezpiecznego trybu jazdy zgodnie z przeznaczeniem". "W takim przypadku pojazd może stracić moc i przewrócić się. Podczas gdy wspomaganie kierownicy i hamowanie pozostaną sprawne, postój pojazdu podczas jazdy z większą prędkością może zwiększyć ryzyko wypadku" - powiedziała Toyota.

 
Japońskie ministerstwo transportu poinformowało, że Toyota zgłosiła trzy awarie związane z tym problemem, ale bez żadnych wypadków.

Gigant samochodowy w zeszłym miesiącu wycofał 1,03 miliona samochodów na całym świecie z powodu problemów związanych z okablowaniem, które może spowodować pożar w pojazdach.

- Nie jesteśmy w stanie ocenić wpływu awarii natychmiast, ponieważ najpierw musimy przeanalizować szczegóły problemu, ale ostatnie błędy przynajmniej wzmocniły obawy, ponieważ Prius jest wiodącą marką Toyoty - powiedział Satoru Takada, analityk w TIW, Tokio firma badawczo-konsultingowa.
 
Ale wiadomości miały niewielki wpływ na akcje Toyoty, które zakończyły się nieznacznie niżej.

Toyota sprzedała ponad 12 milionów samochodów hybrydowych z napędem benzynowym na całym świecie, w tym Prius, od 1997 roku.
 
W 2016 r. Ogłosiła wycofanie 3,37 mln pojazdów na całym świecie z powodu problemów z poduszkami powietrznymi i jednostką kontroli emisji.

si-anb-sah/dan/TOYOTA MOTOR/OP