Zamknij

PGE i o. Rydzyk rozpoczęli budowę ciepłowni w Toruniu

Piotr Drabik
09.01.2019 14:21
Toruń. Rozpoczęła się budowa ciepłowni przez PGE i o. Rydzyka
fot. Lukasz Piecyk/REPORTER/East News

Rozpoczęła się budowa ciepłowni w Toruniu, którą realizuje państwowa spółka energetyczna PGE razem z fundacją Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka. Ciepło będzie pochodzi z odwiertów geotermalnych. Ich finansowanie było wstrzymane za czasów koalicji rządzącej PO-PSL.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

W ubiegłym tygodniu przekazano plac pod budowę ciepłowni geotermalnej w Toruniu. Ciepło pozyskane z odwiertów, wykonanych już 10 lat temu, zasili sieć ciepłowniczą należącą do PGE Toruń.

O rozpoczęciu budowy ciepłowni poinformował o. Rydzyk na antenie TV Trwam i Radia Maryja: - Podzielmy się radością. Po wielkich bólach, bo przecież Tusk wstrzymał nam dotację, udało się. 

Zobacz także

"Po tylu latach się udało"

Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis, poinformowała, że inwestycja była wstrzymywana przez ostatnie lata, również z powodu sporu z wcześniejszym właścicielem sieci ciepłowniczej Toruniu, czyli francuskim koncernem energetycznym EDF. W 2017 roku te akcje przejęło PGE.

- My pewnie byśmy byli gotowi tę ciepłownie zrealizować wcześniej. Natomiast nie mogliśmy uzyskać zgody od tej firmy francuskiej na odbiór ciepła. Mówiliśmy już kiedyś o tym Państwu również, że teoretycznie prawo polskie nakazuje odbiór ciepła odnawialnego do sieci ciepłowniczych. Praktyka jest inna. Po tylu latach się udało. Ciepłownia zaczyna się budować - wskazała Kochanowicz-Mańk.

Współpracę pomiędzy spółką Geotermia Toruńska, należąca do o. Rydzyka a PGE Toruń potwierdziła spółka energetyczna w rozmowie z portalem WP.pl.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z jej przedstawicielami Fundacji Lux Veritatis. Na bieżąco omawiane są możliwości optymalnego wykorzystania ciepła ze źródeł geotermalnych w toruńskim systemie ciepłowniczym (...) W zeszłym roku uzgodniliśmy z Geotermią model przyszłej dostawy ciepła ze źródła geotermalnego do sieci ciepłowniczej. Ewentualny udział ciepła geotermalnego w sieci podniesie status efektywności systemu ciepłowniczego - powiedziała Julita Karpińska, rzecznik prasowa PGE Toruń, cytowana przez WP.pl.

Zobacz także

Milionowe zyski dla o. Rydzyka?

Według Pulsu Biznesu roczne przychody PGE Toruń wynoszą 232 mln zł i za kilka lat, w przypadku utrzymania współpracy z Geotermią Toruńską, część z tych pieniędzy zapewne trafi do o. Rydzyka.

W 2017 roku Geotermia Toruńska otrzymała dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę ciepłowni. Jednak to nie pierwsze dofinansowanie na tą inwestycję. W 2007 roku o. Rydzyk otrzymał 27 mln zł, ale po dojściu do władzy koalicji PO-PSL wypłata pieniędzy została wstrzymana. 

Fundacja Lux Veritatis zaskarżyła w 2009 roku tą decyzję i dopiero po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych doszło do ugody pomiędzy NFOŚiGW a o. Rydzykiem. W jej ramach z państwowej kasy ma zostać wypłacone 26 mln zł odszkodowania dla Lux Veritatis.

Jak podało Radio Maryja, pod koniec stycznia 2020 roku ciepłownia geotermalna ma być oddana do użytku. Inwestycja pozwoli wydobywać ponad 1000 metrów sześciennych na godzinę wody o temp. 62 stopni Celsjusza. 

Ciepło z odwiertów trafi nawet do 20 proc. mieszkańców Torunia. Posłuży także do ogrzania budynków biznesów o. Rydzyka - Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II oraz powstającego Muzeum Pamięć i Tożsamość.

Zobacz także

RadioZET.pl/WP.pl/Radio Maryja/PTD