Zamknij

Senator Robert Dowhan wezwał aktora Tomasza Karolaka do spłaty długu

24.12.2019 09:48
Tomasz Karolak nie oddał pieniędzy senatorowi Robertowi Dowhanowi. Oświadczenie majątkowe
fot. TOMASZ GAWALKIEWICZ/REPORTER/East News, Senat.gov.pl

Robert Dowhan, jeden z najbogatszych senatorów, zwrócił się w swoim oświadczeniu majątkowym bezpośrednio do aktora Tomasza Karolaka. Chodzi o kredyt, który biznesmen udzielił mu przed laty. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał portal Business Insider Polska, w oświadczeniu majątkowym Robert Dowhan pochwalił się swoim majątkiem. Były prezes klubu żużlowego Falubaz Zielona Góra od 2011 roku zasiada w Senacie. Do izby wyższej parlamentu dostał się również w październikowych wyborach.

Biznesmen zadeklarował m.in. ponad 900 tys. zł w papierach wartościowych, 486-metrowy dom o wartości 3 mln złotych czy sześć luksusowych zegarków warte około 300 tys. złotych. 

"Wstyd panie Karolak"

Dowhan wypisał również swoje zobowiązania finansowe, w tym poręczenia kredytowe. W jego oświadczeniu majątkowym znalazły się również dwie nietypowe pozycje.

W sekcji "zobowiązania pieniężne" napisał: "Dług Tomasza Karolaka (aktorka Rodzinka.pl) za niespłacony leasing widowni do Teatru IMKA poręczony przez niego oraz teatr. Niespłacony (przez) 9 lat - 110 000 zł".

Senator dopisał również: "Wstyd panie aktorze Karolak". Również w sekcji "mienie ruchome" biznesmen wpisał widownię teatralną o wartości 110 tys. zł. 

Oświadczenie majątkowe Roberta Downhana
fot. Robert Downhan/Senat.gov.pl

O co chodzi? Według dziennika "Fakt", aktor i polityk poznali się w Zielonej Górze, podczas kręcenia w tym mieście odcinka serialu "39 i pół". Tomasz Karolak miał wówczas poprosić Roberta Dowhana - według relacji senatora - o pomoc w zakupie widowni do teatru IMKA.

Zobacz także

Spór o teatralną widownię

W rezultacie Dowhan stał się gwarantem spłaty leasingu widowni na kwotę około 110 tys. zł.

Jednak biznesmen zaczął otrzymywać z banku informacje, że zobowiązanie nie jest spłacane. Karolak miał obiecać senatorowi, że "wszystkim się zajmie". O tym, że tak się nie stało, świadczy zajęcie przez komornika 269 tys. zł z konta firmy Dowhana w lecie 2018 roku. Tyle był winny Karolak bankowi za niespłacane raty

Politykowi udało się zawrzeć z bankiem ugodę, dzięki której ściągnięto mu tylko wartość długu - czyli 110 tys. zł 

Sprawa trafiła do sądu. Tutaj doszło do ugody Dowhana z Karolakiem. Aktor zobowiązał się do spłaty długu w miesięcznych ratach po 10 tys. zł.

Efekt? Zdaniem Dowhana do końca października tego roku otrzymał od Karolaka jedynie ok. 3 tys. zł. Z kolei aktor twierdzi, że to nie jest jednak jego dług, tylko teatru i że "zostanie spłacony do końca sezonu". 

Tłumaczył, że teatr był oszukiwany przez księgową, a sprawa trafiła do prokuratury.

Zobacz także

RadioZET.pl/Business Insider Polska/Fakt