Zamknij

„Wiadomości” TVP1 skrytykowały marszałka Senatu za zarobki

15.11.2019 14:25
Tomasz Grodzki skrytykowany przez "Wiadomości" TVP1 za oświadczenia majątkowe
fot. PAP/Leszek Szymański

„Wiadomości” TVP1 skrytykowały marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego za jego oświadczenie majątkowe. Dziennikarze telewizji publicznej wzięli na cel również okres, kiedy senator KO był dyrektorem jednego ze szczecińskich szpitali. „Zlecimy analizę prawną tego materiału” – zapowiedział Michał Szczerba, poseł KO.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Tomasz Grodzki, marszałek Senatu X kadencji oraz senator KO, znalazł się w ogniu krytyki dziennikarzy „Wiadomości” TVP1.

Objął on stanowisko we wtorek, po tym, jak opozycyjnym senatorom udało się zdobyć większość nad kandydatem PiS-u i dotychczasowym marszałkiem izby wyższej – Stanisławem Karczewskim.

TVP1 zestawiło marszałków z PiS i KO

W wyemitowanym w czwartkowym wydaniu materiale autorstwa Krzysztofa Nowina-Konopki najpierw poinformowano o oświadczeniu majątkowym Elżbiety Witek – marszałek Sejmu i posłanki PiS. 

Zobacz także

W ostatnim oświadczeniu majątkowym, złożonym we wrześniu tego roku pod koniec VIII kadencji Sejmu, Witek zadeklarowała ok. 3,5 tys. zł oszczędności. „Razem z mężem mają mieszkanie, połowę udziału w innym mieszkaniu i Fiata Tipo” – powiedział w materiale dziennikarz „Wiadomości” TVP1. 

Krzysztof Nowina-Konopka nie wspomniał jednak, że posiadane przez marszałek Sejmu mieszkanie jest warte ok. 170 tys. zł, a połowa kolejnej nieruchomości jest warta około 34,4 tys. zł.

Dziennikarz telewizji publicznej nie powiedział również o wysokich zarobkach Elżbiety Witek – w sumie to aż 141 023,35 złotych (w tym uposażenie poselskie, emerytura czy pensja z czasów pełnienie funkcji minister spraw wewnętrznych i administracji). 

Za to obiektem krytyki stał się Tomasz Grodzki. W materiale szczegółowo przedstawiono posiadane przez niego oszczędności, nieruchomości i samochód.

Według oświadczenia majątkowego z września tego roku (Grodzki był senatorem również w minionej kadencji izby wyższej) posiadał 200 tys. zł, 13,1 tys. euro, 23,9 tys. dolarów, 13,7 tys. franków szwajcarskich oraz 74 769 zł w akcjach giełdowych. 

Ponadto Grodzki wraz z żoną posiada 120-metrowy dom o wartości 480 tys. zł (wraz z 199-metrową działką), 70-metrowe mieszkanie o wartości 300 tys. zł (współwłasność) oraz działkę budowlaną o powierzchni 2750 metrów kwadratowych o wartości 175 tys. zł. 

Zobacz także

Z indywidualnej praktyki lekarskiej Grodzki osiągnął ponad 270 tys. zł przychodu oraz ponad 183 tys. zł dochodu. Z innych źródeł wpisał dokładnie 213 340 zł dochodów (np. z diety senackiej).

„Wiadomości” wytknęły Grodzkiemu Jaguara 

Marszałek Senatu jest profesorem nauk medycznych, uznanym lekarzem i kierownikiem Kliniki Chorób Klatki Piersiowej i Transplantacji Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

„Wiadomości” TVP1 szczególnie krytykowały marszałka Senatu za jego samochód – Jaguar XF z 2016 roku. Grodzki wziął auto w leasing – w sumie ma do spłaty jeszcze ponad 100 tys. zł. W materiale wykorzystano reklamę Jaguara.

Do listy zarzutów pod adresem Grodzkiego dziennikarze telewizji publicznej dopisali wpis prof. Agnieszki Popieli – biolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Komentując jego wybór na trzecią osobę w państwie, napisała na Facebooku: „Masakra. Pan profesor Grodzki kandydatem na Marszałka Senatu. Jak moja Mama umierała to trzeba było dać 500 dolarów za operację. Podobno na czasopisma medyczne. Faktury ani rachunku nie dostałam. Nigdy tego nie zapomnę”.

Popiela w komentarzach pod postem tłumaczyła, że ta sytuacja miała miejsce w 1998 roku. 

W materiale „Wiadomości TVP1” pominięto jednak wyjaśnienie prof. Popieli, po tym, jak jej wpis poniósł się szerokim echem w sieci.

Pan prof. T. Grodzki to wybitny terakochirurg, który pomógł mojej śp. Mamie. Dzięki niemu miała łatwiejszą śmierć i za to jestem wdzięczna. Napisałam to, co napisałam, bo objął wielką godność w Polsce, a to wymaga etyki na najwyższym poziomie. Jeśli to była fundacja, a ja nie dostałam faktury/rachunku/potwierdzenia wpłaty przez pomyłkę to chętnie przeproszę. Powinna być dokumentacja fundacji. Prawda nas wyzwoli, jak mówił nasz Papież Jan Paweł II. Bardzo w to wierzę” – napisała prof. Popiela. 

Dziennikarze telewizji publicznej nie wspomnieli również, że prof. Popiela zasiadała w Społecznym Komitecie Budowy Pomnika Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie.

Zobacz także

TVP zarzuciła Grodzkiemu również zarządzanie Specjalistycznym Szpitalem im. prof. Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie. Marszałek Senatu był jego dyrektorem od 1998 do 2016 roku. 

Za jego kadencji placówka popadła w długi. Te bieżące wynosiły 25 milionów złotych. W rezultacie doszło do połączenia kierowanej przez niego lecznicy ze szpitalem wojewódzkim.

Dziennikarze „Wiadomości” TVP1 nie wspomnieli jednak o inwestycjach w nowe sale operacyjne i rozwój szpitala, który miał miejsce za kadencji Grodzkiego.

Sprawę zbada prokuratura?

Krytyczny wobec Grodzkiego materiał pojawił się w wydaniu „Wiadomości” poprzedzających orędzie marszałka Senatu, które wyemitowano TVP1. Jednak prowadząca czwartkowe wydanie Danuta Holecka nie zapowiedziała wystąpienia trzeciej osoby w państwie – co w przypadku prezydenta czy prymasa było zawsze normą.

Do materiału telewizji publicznej odniósł się na Twitterze Michał Szczerba – poseł KO.

Zlecamy analizy dzisiejszych »Wiadomości« pod kątem publicznego znieważenia lub poniżenia konstytucyjnego organu Marszałka Senatu prof. Grodzkiego  przez Danutę Holecką! (art. 226 kk). Dość!” – napisał polityk opozycji.

W art. 226 Kodeksu karnego w paragrafie 3 zapisano, że „kto publicznie znieważa lub poniża konstytucyjny organ Rzeczypospolitej Polskiej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”

Zobacz także

RadioZET.pl/TVP1/Wirtualnemedia.pl