Zamknij

Tłusty rok dla deweloperów. Ceny mieszkań nadal w górę

21.07.2021 15:40
Tłusty rok dla deweloperów. Ceny mieszkań nadal w górę
fot. Lukasz Piecyk/REPORTER/EastNews

Pandemia okazałą się złotym czasem dla deweloperów. Popyt rośnie, ceny idą w górę, a chętnych do inwestycji kapitału w nieruchomości przybywa. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja firm deweloperskim w drugiej połowie 2021 roku.

Deweloperzy notują nadzwyczajnie wysokie zyski. Pierwsze półrocze 2021 roku było rekordowe dla firm stawiających budynki. Ponadprzeciętnie wysoka sprzedaż została zauważona w raporcie HRE Investments.

Analitycy prognozują, że 2021 rok będzie najlepszy w historii dla firm deweloperskich. Firmy spokojnie podchodzą do realizacji celów sprzedażowych. Dochodzi też do nietypowych sytuacji. W kwietniu pisaliśmy o deweloperze, który postanowił wyburzyć świeżo postawiony blok, bo uznał, że nie ma pewności co do użytych materiałów. Budynek, który powstał na osiedlu Nova Białołęka trafił do rozbiórki, zanim ktokolwiek w nim zamieszkał

Tłusty rok dla deweloperów. Ceny mieszkań nadal w górę

Ceny mieszkań notują wzrosty i generują wyższe przychody dla firm. Zdaniem głównego analityka HRE Investments, Bartosza Turka, pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów rekordowe pod wieloma względami: wszystko wskazuje na to, że sprzedali oni najwięcej mieszkań w historii".

Polacy widzą w nieruchomościach duże okazje inwestycyjne oraz dobrą lokatę kapitału. Autorzy analizy podkreślają, że obecnie popyt na mieszkania jest rekordowy. Napięcia na rynku dodatkowo wzmacniają fundusze inwestycyjne, często zagraniczne, które skupują całe bloki i osiedla z i tak już wykupionego rynku.

Dane GUS pokazują, że pierwsze półrocze było rekordowe pod względem liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. Tych było prawie 88 tys. Jeśli porównamy obecną sytuację rynkową do tej sprzed kilku lat, okaże się, że najnowszy wynik jest o 1/3 wyższy niż w 2018 i 2019 roku, gdy na starcie budowy było 66 tys. obiektów.

Tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 roku, deweloperzy otrzymali decyzje pozwalające na budowę prawie 109 tys. mieszkań. "To także najwyższy wynik w historii" - podkreślił Turek. Dodał, że w latach 2008-2016 przez cały rok wydawano deweloperom mniej pozwoleń na budowę niż obecnie w pół roku.

Ostatni miesiąc był najlepszym czerwcem w historii pod względem liczby rozpoczynanych budów przez deweloperów - w ciągu miesiąca zaczęli oni wznosić 14,9 tys. nowych mieszkań. To o prawie 15 proc. mniej niż przed miesiącem, ale też o ok. 60 proc. więcej niż przed rokiem. Rok temu ze względu na epidemię deweloperzy zaczynali mniej nowych inwestycji niż normalnie.

RadioZET.pl/PAP