Zamknij

Milionowe zobowiązania cukierników. Tłusty czwartek pomoże spłacić dług?

20.02.2020 08:51
Tłusty czwartek. Długi branży cukierniczej rosną
fot. Jakub Kaminski/East News

Tłusty czwartek może być dla cukierników jedyną okazją do podreperowania budżetu. Długi w branży rosną – wskazuje BIG InfoMonitor.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Trzeci kwartał 2019 roku przyniósł cukiernikom i piekarzom niemałe długi. Te, jak wynika z najnowszych danych Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, przekroczyły wówczas 116 mln złotych.

Producenci pieczywa, ciastek i pączków zalegają z zapłatą dla kontrahentów i banków. Dług piekarzy stanowi około 11 procent ogólnego zadłużenia w branży spożywczej.

To więcej niż udział  produkcji piekarzy sprzedanej dla całej branży, który wynosi 7 procent. Oznacza to, że nie wszystkie podmioty są w dobrej kondycji finansowej 

- wskazała Diana Borowiecka z BIG InfoMonitora

Czy zwiększony ruch w piekarniach w tłusty czwartek pomoże spłacić dług? Według ekspertki, tylko w tłusty czwartek Polacy zjadają co roku ponad 100 mln pączków, a przy założeniu, że przeciętny koszt jednego pączka wynosi 2,50 złotych - trzeba sprzedać ponad 45 tysięcy do spłaty przeciętnego zadłużenia.

Zobacz także

Ile wynosi przeciętny dług? Średnio na jednego piekarza i cukiernika przypada 114,4 tys. złotych zobowiązań. Jak zauważa  BIG InfoMonitor, w porównaniu z ubiegłym rokiem średnia zaległość przypadająca na jednego piekarza i cukiernika wzrosła o 1398 złotych.

W raporcie wskazano, że największe zaległości mają producenci pieczywa oraz świeżych wyrobów ciastkarskich – wartość tych zobowiązań to 109,56 mln.

W ciągu roku zaległości piekarzy i cukierników zwiększyły się o 3,9 mln zł.  Do rejestru dłużników BIG InfoMonitor dopisano 21 kolejnych firm z problemami.

RadioZET.pl/PAP/BIG InfoMonitor