Zamknij

Poważna luka bezpieczeństwa w aplikacji TikTok

08.01.2020 14:27
TikTok. Wykryto poważną lukę bezpieczeństwa w aplikacji
fot. XanderSt/Shutterstock (ilustracyjne)

Możliwość przejęcia kontroli nad kontami oraz dostęp do prywatnych filmów - takie zagrożenie dla użytkowników TikTok wykryli izraelscy specjaliści od cyberbezpieczeństwa. Według "The New York Times" luki w bezpieczeństwie usunięto dopiero kilka tygodni po ich odnalezieniu. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

TikTok to jedna z najpopularniejszych aplikacji mobilnych. Do tej pory pobrano ją ponad 1,5 mld razy. Pozwala ona na nagrywanie krótkich filmików i łatwe dzielenie się nimi w sieci. 

Jak podał "The New York Times", izraelska firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem Check Point wykryła poważne luki w chińskiej aplikacji. 

Zobacz także

Hakerzy przez wysyłanie użytkownikom TikToka linków zewnętrznych, które prowadziły do zawirusowanych stron, mogli mieć dostęp do danych z prywatnych kont, niepublicznych filmów czy nawet publikowanie wideo bez wiedzy użytkowników.

- Odkryte przez nas luki były kluczowe dla systemów TikTok - podkreślił Oded Vanunu z firmy Check Point, cytowany przez "NYT". 

Zagrożenie zostało zgłoszone przez izraelską firmę do TikToka 15 listopada. Dopiero 20 grudnia aplikacja, której właścicielem jest chińska firma ByteDance, poinformowała o usunięciu wszystkich luk bezpieczeństwa.

Zobacz także

TikTok budzi nieufność 

Dziennik przypomniał, że aplikacja szczególnie popularna wśród nastolatków wywołuje również kontrowersje. Cześć instytucji ma wątpliwości co do bezpieczeństwa danych przekazywanych do TikToka. Na przykład wojsko USA zabroniło korzystania z aplikacji przez swoich żołnierzy.

Według danych firmy Sensor Tower, TikTok została pobrana ponad 1,5 miliarda razy. Trend pod koniec 2019 roku pokazywał, że jest ona popularniejsza niż inne media społecznościowe - jak Facebook czy YouTube.

Zdaniem Christopha Hebeisena, szef badań w innej firmie zajmującej się cyberbezpieczeństwem Lookout, media społecznościowe takie jak TikTok prawdopodobnie bardziej skupiają się na rozwoju aplikacji, niż na bezpieczeństwie użytkowników.

Zobacz także

RadioZET.pl/The New York Times