Zamknij

TikTok zostanie zakazany w USA? Jest oficjalna deklaracja

07.07.2020 08:05
TikTok zostanie zakazany w USA? Jest oficjalna deklaracja
fot. Funstock/Shutterstock (ilsutracyjne)

Stany Zjednoczone mogą ograniczyć dostęp swoich obywateli do aplikacji TikTok - oświadczył sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Chiński serwis społecznościowy został zakazany m.in. w Indiach, ale głównie z powodów politycznych.

TikTok to jeden z największych portali społecznościowych świata. Z aplikacji, która służy do oglądania i publikowania krótkich materiałów wideo, korzysta ponad 800 mln osób. Właścicielem TikToka jest chińska spółka ByteDance.

Kapitał pochodzący z Państwa Środka z jednej strony jest naturalną konkurencją głównie dla amerykańskich portali społecznościowych. Z drugiej strony jest źródłem kontrowersji, dotyczących prywatności użytkowników oraz prób cenzurowania treści prezentowanych na TikToku.

USA zakażą korzystania z TikToka?

Podczas wywiadu w telewizji Fox News amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo został zapytany o to, czy USA rozważają zakazanie lub ograniczenie działalności TikTioka w Ameryce.

Zobacz także

Odpowiedział, że administracja prezydenta Donalda Trumpa uważnie przygląda się TikTokowi. Przypomniał o wykluczeniu z amerykańskiego rynku Huawei i ZTE - chińskich gigantów technologicznych, opracowującą własną technologię 5G. 

Zdaniem Pompeo Biały Dom rozważa ograniczenie TikToka na terenie USA. Sekretarz stanu zaapelował do Amerykanów, aby uważnie korzystali z tej aplikacji, ponieważ według niego dane zebrane przez chińską aplikacje mogą służyć do inwigilacji i propagandy. 

Kilka dni temu Indie zablokowały na swoim terytorium dostęp do 59 chińskich aplikacji na smartfony, powołując się na względy bezpieczeństwa narodowego. Najbardziej dotkliwa ma być blokada TikToka, który w Indiach ma 120 mln użytkowników. 

Zobacz także

Według indyjskich komentatorów blokada jest odpowiedzią na trwający konflikt graniczny z Chinami w himalajskim Ladakhu, gdzie w nocy z 15 na 16 czerwca podczas starcia granicznego bez użycia broni palnej zginęło 20 indyjskich żołnierzy.

Również kilka dni temu publikowano wyniki raportu australijskich parlamentarzystów, w którym zarzucono TikTokowi gromadzenie danych użytkowników bez ich wiedzy i przesyłanie ich na chińskie serwery.

RadioZET.pl/Fox News