Zamknij

TikTok zakazany w USA? Jest reakcja Pekinu

04.08.2020 11:04
TikTok zakazany w USA? Chiny ostro krytykują Trumpa
fot. Ascannio/Shutterstock (ilustracyjne)

Tik Tok, jeden z największych portali społecznościowych świata, stał się kolejnym elementem sporu amerykańsko-chińskiego. Prezydent USA Donald Trump zapowiedział zakazanie aplikacji na terenie Stanów Zjednoczonych. Stanowczo odpowiedziały na to władze w Pekinie.

Tik Tok łączy ponad 800 mln użytkowników na całym świecie. Aplikacja na urządzenia mobilne pozwala na przesyłanie krótkich wideo, które pokazywane są użytkownikom na podstawie ich popularności. 

Portal obsługuje chińska spółka ByteDance, co stało się kolejnym zarzewiem konfliktu pomiędzy władzami w Waszyngtonie i Pekinie. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył w niedzielę, że administracja prezydenta Donalda Trumpa podejmie w nadchodzących dniach działania przeciw firmom związanym z Komunistyczną Partią Chin, które stwarzają „szeroką gamę zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego”.

Tik Tok zostanie zakazany w USA?

Taka deklaracja spotkała się z ostrą reakcją komunistycznych władz Chin. W Pekinie rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin powiedział w poniedziałek, że Chiny stanowczo sprzeciwiają się wszelkim działaniom USA wobec producentów oprogramowania z ChRL. Wezwał władze USA, aby zrezygnowały z polityki dyskryminacji.

Zobacz także

W centrum sporu znalazła się popularna platforma do udostępniania krótkich filmów TikTok, należąca do chińskiej firmy ByteDance. Trump oświadczył w piątek, że TokTok, który ma w Stanach Zjednoczonych 100 mln użytkowników, stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i zostanie wkrótce zablokowany w USA.

Później Trump zmienił jednak zdanie i dał chińskiej firmie i amerykańskiemu koncernowi Microsoft 45 dni na dojście do porozumienia w sprawie przejęcia przez niego amerykańskiej działalności TikToka. Microsoft ogłosił, że jest tym zainteresowany – podała agencja Reutera.

Taka transakcja dałaby Microsoftowi możliwość rywalizacji z gigantami mediów społecznościowych, takimi jak Facebook czy Snap. Amerykańska firma jest zainteresowana również przejęciem interesów TikToka w Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii – przekazał Reuters.

Zobacz także

Spór o oprogramowanie to kolejna odsłona narastającego konfliktu pomiędzy USA a Chinami. Administracja Trumpa obarcza Pekin odpowiedzialnością za pandemię COVID-19 i zarzuca jej między innymi szpiegostwo przemysłowe, łamanie praw człowieka wobec muzułmanów, ograniczanie wolności i autonomii Hongkongu czy zastraszanie innych państw na Morzu Południowochińskim.

Pekin odrzuca te oskarżenia i ocenia je jako próbę przerzucenia na Chiny odpowiedzialności za błędy administracji w Waszyngtonie - w tym w radzeniu sobie z pandemią koronawirusa - przed listopadowymi wyborami prezydenckimi, w których Trump będzie się ubiegał o reelekcję.

RadioZET.pl/PAP