Zamknij

TikTok zbanowany w USA. Donald Trump spełnił groźby

18.09.2020 16:48
TikTok
fot. Shutterstock

TikTok został zakazany w USA, Google i Apple muszą usunąć go ze swoich sklepów. Departament Handlu USA oświadczył oficjalnie, że w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych kontrolowana przez Chiny aplikacja nie może być rozprowadzana w Ameryce.

TikTok to platforma społecznościowa popularna zwłaszcza wśród młodszych użytkowników smartfonów. Służy do zamieszczania krótkich materiałów wideo.

Administracja Donalda Trumpa alarmowała, że dane 100 mln Amerykanów korzystających z aplikacji gromadzone są i przetwarzane w Chinach. Twórcom aplikacji postawiono ultimatum: albo stworzą spółkę operującą TikTokiem z terenu USA, albo aplikacja zostanie w Stanach zbanowana.

TikTok i WeChat zakazane w USA. Miały zagrażać bezpieczeństwu narodowemu

W oficjalnym oświadczeniu wydanym przez Wilbura Rossa, Sekretarza Handlu USA, jako powód wprowadzenia bada podano „działania Komunistycznej Partii Chin dążące do zagrożenia bezpieczeństwu narodowemu, polityce zagranicznej i gospodarce Stanów Zjednoczonych”.

Zobacz także

Rozporządzenie zakazuje dystrybucji, magazynowania i aktualizowania TikToka oraz WeChatu w repozytoriach aplikacji działających na terenie USA. W praktyce oznacza to, że oprogramowanie zostanie usunięty z App Store oraz sklepu Play. Programy nie będą dostępne od 20 września 2020 (WeChat) oraz 12 listopada 2020 (TikTok).

Amerykanie, którzy mają już zainstalowanego TikToka lub WeChat, będą mogli korzystać z aplikacji, ale w coraz bardziej ograniczonym stopniu. Departament handlu USA wprowadził jednocześnie zakazy wykorzystywania kodu i/lub funkcji TikToka w innych usługach, tak by uniemożliwić ominięcie blokady przez wprowadzenie oprogramowania pod inną nazwą lub dodania funkcjonalności do już istniejących aplikacji.

Zobacz także

Zakaz dotyczy także dostawców usług VPN, którzy mogliby dawać dostęp do aplikacji dzięki omijaniu geolokalizacji.

Zagłosuj

Czy TikTok powinien być zakazany także w Polsce?

Liczba głosów:

Ban dla TikToka został odsunięty w czasie, gdyż cały czas pomiędzy chińskim ByteDance a amerykańskim Oracle trwają negocjacje w sprawie stworzenia spółki oferującej usługę TikTok pod amerykańską jurysdykcją. Zainteresowany taką współpracą był także Microsoft.

RadioZET.pl/Departament Stanu USA