Zamknij

TikTok i Aliexpress znikną z Polski? Resort cyfryzacji odpowiada

30.07.2020 10:10
TikTok i Aliexpress miałyby zniknąć z Polski. Resort Cyfryzacji komentuje
fot. Tashatuvango/shutterstock

Aliexpress i TikTok miałyby zniknąć z Polski? Dziennikarze dotarli do kontrowersyjnych przepisów, które mają na celu ograniczenia działalności mediów społecznościowych. Resort Cyfryzacji komentuje sprawę.

Ministerstwo Cyfryzacji w tajemnicy przez opinią publiczną, a nawet innymi resortami miało opracować projekt, którego wejście w życie miałoby umożliwić blokadę TikToka i Aliexpress w Polsce – podał serwis Wirtualnapolska.pl.

Zgodnie z doniesieniami, o losie takich mediów społecznościowych i platform sprzedażowych miałaby decydować rządowa komisja ds. cyberbezpieczeństwa. Ta badałaby, czy dostawca sprzętu lub oprogramowania znajduje się pod wpływem państwa spoza Unii Europejskiej – poinformował portal. Do tych zarzutów odniósł się resort cyfryzacji.

Ministerstwo Cyfryzacji: nie będziemy blokować TikToka ani Aliexpress

TikTok to jeden z największych portali społecznościowych świata. Z aplikacji, która służy do oglądania i publikowania krótkich materiałów wideo, korzysta ponad 800 mln osób. Właścicielem TikToka jest chińska spółka ByteDance. Chiny mogą pochwalić się także  jednym z największych serwisów sprzedażowych, czyli portalem Aliexpress, który należy do Grupy Alibaba.

Zobacz także

Dlaczego rząd miałby ograniczyć działania tych serwisów? Wirtualna Polska w swoim artykule odnosi się w szczególności do TikToka. O użytkownikach tego medium pisze jak o „zwartej, zmobilizowanej armii, potrafiącej nadepnąć na odcisk najpotężniejszym światowym przywódcom i wielkim koncernom medialnym”. Użytkownicy tego serwisu szybko zareagowali na doniesienia o delegalizacji TikToka w USA kompromitując przy tym Donalda Trumpa. Inna zorganizowana akcja TikTokerów to szybka na nietaktowny żart dziennikarzy TVN na temat wyglądu lidera jednego z koreańskich zespołów. Fani zaczęli masowo oskarżać stację o rasizm.

Zobacz także

W trosce o dobre imię polskich polityków, resort cyfryzacji miałby ocenzurować serwis TikTok i Alibaba pod pretekstem np. nieprzestrzegania praw obywatelskich w Chinach – czytamy w portalu WP.pl. Co na to Ministerstwo Cyfryzacji?

Rząd, w tym resort cyfryzacji, nie pracuje nad przepisami, które miałyby umożliwić zablokowanie jakichkolwiek mediów społecznościowych w Polsce, w tym TikToka, czy też jakichkolwiek serwisów sprzedażowych, w tym AliExpress 

- zapewnił resort cyfryzacji

Ministerstwo odniosło się tym samym do zarzutów formułowych przez redaktorów Wp.pl a doniesienia o rzekomej blokadzie chińskich serwisów nazwało fake newsem.

Redakcja Wirtualnej Polski, która opublikowała tekst, pytała o projekt zmiany ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, który dotyczy bezpieczeństwa sieci 5G. Nie ma on nic wspólnego z rzekomym blokowaniem, czy ograniczaniem mediów społecznościowych i platform sprzedażowych! 

– czytamy w komunikacie resortu

Resort wskazał też, że prace nad projektem dotyczącym bezpieczeństwa sieci 5G są jawne.

„Warto podkreślić to raz jeszcze: projekt dotyczy bezpieczeństwa sieci 5G, a nie działania mediów społecznościowych i serwisów sprzedażowych" – czytamy w komunikacie.

RadioZET.pl/wp.pl/mat.pras