Zamknij

Ile kosztują testy na koronawirusa? Ceny w Polsce na tle Europy

09.10.2020 07:59
Ceny testów na koronawirusa
fot. Wojciech Strozyk/REPORTER/East News

Testy na koronawirusa w Polsce, choć są teoretycznie tańsze niż w większości innych krajów Unii Europejskiej, często bywają nieosiągalne. Prywatne testy są nieproporcjonalnie droższe od tych na NFZ.

Prywatne testy na koronawirusa zyskują na popularności. Dlaczego? Nie każdy kwalifikuje się na badanie w ramach NFZ – czytamy w „Wyborczej”. Testy te są jednak znacznie droższe.

Ile musimy zapłacić za test na koronawirusa w Polsce, a jak wyglądają ceny badań za granicą?

Prywatne testy na koronawirusa a testy na NFZ. Skąd różnice w cenach?

„Za prywatne testy na koronawirusa teoretycznie płacimy mniej niż na Zachodzie, ale ceny w prywatnych laboratoriach są dużo wyższe niż badań wykonywanych na zlecenie NFZ” – informuje „Wyborcza”.

Testy na koronawirusa w ramach NFZ są bezpłatne dla pacjentów, jednak często nieosiągalne. Trzeba spełniać szereg warunków, by kwalifikować się na takie testy. Co więcej, czas oczekiwania na wynik jest zwykle dłuższy niż w przypadku prywatnych placówek.

Zobacz także

Najbardziej popularne, a zarazem zalecane przez WHO są wymazowe testy metodą RT-PCR. Ich cena w prywatnych placówkach wynosi średnio 450 złotych.  

Ile za testy płaci NFZ – zapytała „Wyborcza”. W odpowiedzi Funduszu czytamy, że „zgodnie z zarządzeniem prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, koszt wykonania testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 metodą RT-PCR wynosi 280 złotych”.

Zobacz także

Różnica w cenie testu w prywatnej klinice, a testu na Fundusz wynosi zatem prawie 200 złotych. Skąd ta różnica. Dziennik tłumaczy, że to opłata m.in. za oszczędność czasu, gdyż na wynik testu zrealizowanego prywatnie czekamy maksymalnie 12 godzin, a nie kilka dni, jak w przypadku NFZ.

Płacimy ponadto za koszty związane z przeprowadzaniem testów. Mowa o punktach poboru wymazów, punktach drive thru, ustawienie namiotów czy przygotowanie personelu. Jak czytamy w gazecie, to także koszty transportu materiału skażonego, który może być przewożony jedynie w specjalnie przygotowanych pojazdach.

Ceny testów na koronawirusa w Polsce i w Europie

Pocieszeniem może być fakt, że ceny testów wykonywanych prywatnie w Polsce nie są najwyższe. Więcej za testy płacą m.in. Austriacy czy Brytyjczycy. Ci ostatni muszą liczyć się z wydatkami rzędu nawet 1000 złotych. W Austrii cena za test może wynieść nawet 675 złotych. Podobne ceny za badania płaci się w Niemczech, gdzie koszt wykonania testu sięga nawet 1080 złotych, choć tam stałą praktyką jest kierowanie pacjentów na bezpłatne badania.

Taniej jest m.in. w Luksemburgu czy w Czechach. Cena testu wynosi tam około 300 złotych. Polska w tej statystyce, jak wylicza „Wyborcza”, jest w połowie listy.

RadioZET.pl/”Gazeta Wyborcza”