Zamknij

Testy na koronawirusa. Kto płaci - pracownik czy pracodawca?

05.08.2020 13:53
Testy na COVID-19. Kto płaci - pracownik czy pracodawca?
fot. Cryptographer/Shutterstock (ilistracyjne)

Kto płaci za testy na obecność koronawirusa - pracownik czy pracodawca? Resort pracy zajął stanowisko w tej sprawie - podał dziennik "Rzeczpospolita".

SARS-CoV-2 do tej pory w Polsce zakaziło się ponad 48 tys. osób, a na chorobę COVID-19 zmarło ponad 1,7 tys. osób. Rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa sprawia, że coraz częściej pracodawcy stoją przed wyzwaniem zakażeń na terenie własnej firmy.

Koszty testów na obecność koronawirusa zmieniały się w ciągu ostatnich miesięcy, ale nadal są one wysokie. Kto powinien za nie płacić? 

Testy na koronawirusa. Kto za nie zapłaci?

Jak podała "Rzeczpospolita", koszt jednego badania na koronawirusa to około 500 zł. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapytane przez dziennik zajęło stanowisko w sprawie testów zlecanych przez pracodawcom swoim pracownikom.

Zobacz także

Zdaniem urzędników zastosowanie tutaj mają ogólne przepisy sanitarno-epidemiologiczne. Zgodnie z art. 6 ust. 2 pkt 3 Ustawa z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określa zasady i tryb zapobiegania, obowiązkowe badania sanitarno-epidemiologiczne kieruje pracodawca albo zlecający wykonanie prac.

Szczególnie dotyczy to osób, które podejmują lub wykonują prace z ryzykiem przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby. "Wynika z tego, że skoro pracodawca może skierować pracownika na takie badania, to ponosi też ich koszt" - podkreśliła gazeta.

Zobacz także

Ponadto zgodnie ze specustawą o COVID-19, w sytuacji wykrycia wirusa lub tylko podejrzenia zarażeniem inspektor sanitarny może nałożyć obowiązek poddania się izolacji, izolacji w warunkach domowych lub kwarantannie.

Pracownikowi za ten czas przysługuje wynagrodzenie, zasiłek chorobowy - wypłacany przez płatnika składek lub przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Co ciekawe, jeśli pracodawca sam zadecyduje o skierowaniu pracownika na samoizolacje, to powinien płacić mu wynagrodzenie za czas odsunięty od pracy.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita