Zamknij

UOKiK przetestował 10 proszków. Który najlepszy

07.04.2021 17:08
Test proszków UOKIK. Najlepsze proszki do białych ubrań
fot. Reporters / STG/REPORTER/EastNews

Aż 10 proszków do białych tkanin, dostępnych w większości polskich sklepów, przetestował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Badanie polegało na zrobieniu 197 testów. Urząd na tej podstawie uzyskał prawie 5,5 tysiąca wyników cząstkowych. Co one oznaczają?

Sklepy prześcigają się w przygotowywaniu ofert skrojonych na potrzeby klientów. Zadowolony odbiorca chętnie wraca do zaufanego punktu. Wtedy obie strony są usatysfakcjonowane. Nie zawsze jednak wiadomo, który produkt na półce będzie najlepiej odpowiadał potrzebom kupującego.

Z pomocą przychodzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który przebadał proszki do prania białych tkanin pod kątem skuteczności usuwania plam oraz wpływu granulek na wytrzymałość i kurczenie się materiału. Sprawdzono także czy deklarowana na opakowaniu waga preparatu zgadza się z rzeczywistością i obliczono, ile kosztuje jedno pranie przy zastosowaniu poszczególnych produktów.

Najlepsze proszki do prania

Badanie zostało przeprowadzone na proszkach, które w ramach rozeznania rynku wskazała Inspekcja Handlowa. Pod uwagę wzięte zostały produkty, które można kupić w dyskontach, sklepach lokalnych i sieciowych. Na czym polegały testy? Pracownicy laboratorium UOKiK sprawdzali skuteczność proszków do prania na bawełnianej dzianinie z 15 rodzajami zabrudzeń.

Produkty musiały wywabić plamy m.in. z czerwonego wina, herbaty, lodów czekoladowych, krwi, podkładu w płynie (make up) oraz sosu spaghetti. Co wykazały badania?

UOKiK testuje proszki

Zgodnie z zaprezentowanymi przez UOKiK wynikami, skuteczność usuwania plam zależała od rodzaju zabrudzenia. Najskuteczniejszy w tej kategorii był proszek Domol Vollwaschmittel (marka własna dostępna w sieci Rossmann). Za nim uplasowały się proszki Formil Active (marka własna Aldi) oraz Tandil Classic (marka własna Biedronka). Najtaniej wypierzemy plamy w proszku Ultra. W tym ostatnim przypadku koszt proszku na jedno pranie wyniósł 36 groszy.

UOKiK testuje proszki do prania

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta przygotował zestawienie, bazując na niezależnych testach.

Prawo do rzetelnej informacji jest jednym z podstawowych praw konsumenckich. Chcemy ułatwić konsumentowi wybór, dostarczyć informacje o jakości produktów i wspierać świadome decyzje zakupowe

Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK

Szef UOKiK zapowiedział także kontynuację testowania różnych produktów codziennego użytku. Jak wypadły badania 10 proszków do białych tkanin?

Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej to podmioty, do których można zgłaszać wszelkie zastrzeżenia dotyczące oznakowania, jakości i bezpieczeństwa produktów.

RadioZET.pl/UOKiK